Za vstup do ČSSD nabídl drogu. Chtěli peníze, kontruje

Martina Machová Martina Machová
8. 9. 2010 15:25
Deník Aktuálně.cz vypátral mladíka, který sliboval za vstup do ČSSD drogy
Tak jsme se s ním setkali. S Jiřím Č. v Liberci.
Tak jsme se s ním setkali. S Jiřím Č. v Liberci. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je mu lehce přes dvacet let, dlouho nemohl sehnat práci v městě, ze kterého pochází. Žije u babiček, úřední adresu má u jedné, ale právě kvůli práci žije u té druhé - ve vsi nedaleko Liberce.

Takový je základní obraz muže, díky němuž se zjistilo, kam až dovedlo sociální demokracii dlouhodobé nabírání černých duší.

Právě tento muž je totiž zhruba rok také členem ČSSD a na zvukovém záznamu, který přinesla redakce Aktuálně.cz, nabírá do sociální demokracie další - hlavně proto, aby prosazovali vůli některých funkcionářů.

Jako odměnu za vstup nabízí marihuanu. "Já ti je dám, deset gramů," zní jeho hlas ze záznamu, který Aktuálně.cz zveřejnilo.

Schůzka, na které nabídka padla, byla záměrně připravena nespokojenými sociálními demokraty, kteří chtěli dostat do ruky hmatatelný důkaz o poměrech v ČSSD v Ústeckém kraji. Ten pak také předali policii.

Černé duše v politice

  • Jde o případ, kdy jednotlivé mocenské skupiny v politických stranách potřebují účelově nabrat více příznivců než konkurenti. Takto získaná hlasovací většina rozhoduje o tom, že si zajistili vliv na stranická hlasování - například o tom, kdo bude kandidovat do voleb, kdo bude organizaci zastupovat na stranickém kongresu a podobně.
  • Noví lidé jsou lákáni do strany za úplatu či nějakou protislužbu. Froma může být různá, od finanční odměny, slibu zaměstnání až po bydlení či pozvánek na rauty
  • "Černé duše" se rekrutují se převážně ze skupin sociálně slabších občanů či z řad studentů, kteří ve stranické knížce vidí možnost přivýdělku.

Byli vysmátý

S Jiřím Č., který se do nastražené pasti spolustraníků chytil, se setkáváme v Liberci.

Zachycenou náborovou schůzku v litoměřickém parku nepopírá. Vykládá, jak na ni přijel vypůjčenou černou octavií a jak si přivezl "ochranku".

"V tom parku se většinou scházejí feťáci. Proto jsem vzal s sebou řidiče a pár kámošů, kdyby náhodou bylo něco špatnýho. Oni mne hlídali. Nic se nestalo. Řekl jsem jim to své a od té doby jsem je neviděl," vzpomíná.

To není o penězích

Výpověď jde hladce až do chvíle, kdy přijde řeč na to, co za vstup nabízel.

Ač je konfrontován se záznamem a vlastními slovy: Míň členů, míň gramů, reportérům Jiří Č. říká, že marihuana v jednání nebyla: "To je lež," tvrdí.

Proč ale na záznamu z parku mluví o marihuaně? To nedokáže vysvětlit.

Podobné to je, když přijde řeč na nabízené peníze.

Ze záznamu zní jasně věty: "Peníze jo? To já spíš ty gramy radši. Peníze mi dají právě oni možná." S odstupem necelých dvou měsíců však náborář říká: "Chtěli po mně peníze. Řekl, jsem jim, že to nepřichází v úvahu. Že je to dobrovolné a že to není o penězích."

Ty lidi znám

Jiří Č. současně přiznává, že zná stranické činovníky, jejichž jména na záznamu padnou.

Lidé kolem někdejšího člena ČSSD a dnes spíše stranického aktivisty Tomáše Horáčka, který je vždy tam, kde se lidé do ČSSD hromaděn nabírají, ho prý přivedli do sociální demokracie.

"Ano, ale to už je rok zpátky," říká.

Získal ho přímo Horáček? "Ne přímo Tomáš Horáček, ale kluci, kteří s ním spolupracovali," odpovídá na otázku. 

Předsedu okresního výkonného výboru v Litoměřicích Jana Szánto, jehož na záznamu líčí jako člověka, který na nábory shání peníze, popisuje i nyní podobně. "Je plešatej, má knírek. Myslím, že padesátník," říká.

"Byl párkrát na srazu. Osobně ho neznám," charakterizuje vzájemný vztah.

Ani pro jednoho prý nikdy nepracoval.

O černotách jsem slyšel

Jiří Č. se právě sám chystá na členskou prověrku, již poslalo do problematického kraje stranické ústředí.

"Že tam také byly nějaké černoty, jsem slyšel. Spousta lidí byla uplácena, aby tam vůbec šla," vypráví. Že by se na podobných praktikách také podílel, odmítá.

Tváří se jako spořádaný straník, který chtěl jen pocivě nabírat další členy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy