V Německu už se hraje o nástupnictví po Merkelové, tvrdí politolog. Jde i o vztahy s Kremlem

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 5. 3. 2018 11:57
Interní hlasování mezi členy sociální demokracie (SPD) o víkendu potvrdilo vznik nové velké vládní koalice v Německu. V čele německého kabinetu tvořeného křesťanskými (CDU-CSU) a sociálními demokraty usedne znovu kancléřka Angela Merkelová. Formálně ji už navrhl i prezident Frank-Walter Steinmeier. Určitě ale naposled, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz německý politolog Marcel Dirsus z univerzity v Kielu, který sleduje německou zahraniční politiku a bezpečnostní strategii. Podle něj už se v zemi rozhořel tichý boj o nástupnictví po Merkelové.
Staronová německá kancléřka Angela Merkelová.
Staronová německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

A.cz: Vyjednávání o nové německé vládě už trvá přes pět měsíců a výsledkem bude znovu velká koalice křesťanských a sociálních demokratů. Nejsou už tím Němci trochu unaveni?

Marcel Dirsus: Je nepochybné, že éra Angely Merkelové se chýlí ke konci. To je všem v Německu jasné. Nicméně Merkelová je pořád nejpopulárnějším politikem v zemi, po dvanácti letech v úřadě kancléřky. Dvě strany, které ve volbách dostaly nejvíce hlasů, vytvoří stabilní vládu.

Kancléřka Merkelová ale čelí ve vlastní straně kritikům. Jedním z nich je i Jens Spahn, který bude v nové vládě pravděpodobně ministrem  zdravotnictví.

Současné čtvrté funkční období Angely Merkelové je jejím posledním. Proto se rýsují její následovníci. Ona sama tak označila generální tajemnici  Křesťanskodemokratické unie (CDU) a bývalou sárskou premiérku Annegret Krampovou-Karrenbauerovou, která je v Německu známá pod zkratkou AKK.

Je to jednoznačný signál, že s ní počítá jako s příští kandidátkou na německou kancléřku a že chce předejít tomu, aby na její místo přišel někdo z jejích kritiků. Například Jens Spahn, který Merkelovou dlouho kritizoval za její imigrační politiku a otevření hranic pro uprchlíky.

Zevnitř německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) je často slyšet  kritika, že ji Merkelová posunula příliš do středu a uvolnila tak prostor pro pravicovou, protiislámskou a protiimigrantskou Alternativu pro Německo (AfD). Co si o tom myslíte?

Mnoho lidí z CDU i z její sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a jejich voličů si opravdu myslí, že se strana dostala příliš do středu. Například kvůli zrušení základní vojenské služby, zrušení jaderných reaktorů nebo otevření hranic pro uprchlíky.

Marcel A. Dirsus
Autor fotografie: Twitter

Marcel A. Dirsus

Vystudoval ruská a východoevropská studia na univerzitě v britském Oxfordu. Pracuje jako politolog na univerzitě v německém Kielu a zabývá se zejména německou bezpečnostní a zahraniční politikou. Často spolupracuje se zahraničními médii, je členem Německé rady pro zahraniční vztahy.

Jak porazit nebo zabrzdit další vzestup Alternativy pro Německo, o tom se vede velká debata. Někteří si myslí, že konzervativní strany by měly zčásti převzít její rétoriku a program, aby přesvědčily voliče, že je lepší hlasovat pro velké zavedené strany a ne pro AfD.

Jiní ale tvrdí, že tato cesta jen posílí AfD, protože bude považována za důvěryhodnou a legitimní politickou sílu.

Německá sociální demokracie se potýká s velkým poklesem důvěry ze strany voličů. Ve volbách loni v září dostala jen dvacet procent hlasů, teď je podle průzkumů zhruba na šestnácti. Nenastal čas pro spojení německé levice, tedy sociální demokracie, strany Die Linke a Zelených?

Levicová politická scéna je v Německu roztříštěná i uvnitř těchto stran. Jsou tam různé frakce, které stojí proti sobě. To platí i o sociální demokracii. Zejména její mládežnická organizace je velmi levicová, jiní politici mají blíž k Zeleným.

Při obsazování ministerských křesel dostane sociální demokracie zřejmě znovu ministerstvo zahraničí. Kandidátem tak bude opět Sigmar Gabriel. Podle některých politologů jde o jednoho z nejvíce prorusky naladěných politiků v Německu…

Německo je na křižovatce v debatě o tom, zda být blízkým spojencem Washingtonu a nakolik se přiblížit k Moskvě. Křesťanští demokraté chtějí zachovat nadstandardní spojenectví s USA, sociální demokracie obecně je mnohem více nakloněna vstřícné, přátelské politice vůči Rusku.

Je to vidět na mnoha věcech. Na přístupu k plynovodu Nord Stream 2 (nový plynovod, který povede z Ruska do Německa po dně Baltského moře - pozn. red.), hodnoceních protiruských sankcí kvůli válce na Ukrajině, a dokonce i na způsobu, jakým někteří politici hovoří o NATO. 

Vezměte si například současného prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Ještě když byl ministrem zahraničí za sociální demokracii, tvrdil, že vojenské cvičení NATO v Polsku je řinčením zbraní. Sigmar Gabriel jako ministr zahraničí se dokonce odchýlil od linie německé vlády a na bezpečnostní konferenci tvrdil, že sankce proti Rusku by se měly zmírnit. Sociální demokraté také odmítají navýšit vojenský rozpočet na dvě procenta HDP, jak to stanovují pravidla Severoatlantické aliance.

Jaký vliv na sociální demokracii a na zahraniční politiku má bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který v současnosti pracuje pro ruskou společnost Rosněfť? 

Schröder má mimořádný vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, pojí je dlouhodobé přátelství. Putin je podle exkancléře křišťálově čistý demokrat. Během práce pro ropný koncern Rosněfť je Gerhard Schröder placen ruským státem, aby hájil jeho zájmy. Jeho vliv na současnou německou SPD je omezený, ale ve straně je pořád dostatek lidí, se kterými se dobře zná a se kterými mluví. Sigmar Gabriel je jedním z nich.

VIDEO: Merkelovou nemá kdo nahradit, tvrdí publicista Šonka 

Je spousta schopných politiků, ale nejsou to lidé, kteří mají v krvi rozhodování, myslí si publicista Jaroslav Šonka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy