Praha - Kostka cukru, jeden ze symbolů českého předsednictví, je znovu na scéně. Tentokrát díky těžko přeložitelné slovní hříčce, kterou použil premiér Mirek Topolánek, když v úterý představil priority země pro nadcházející půlrok, ve kterém Praha stojí v čele evropské sedmadvacítky.
"Našim úkolem bude sladit. Totiž - sladit mnoho stanovisek," zažertoval premiér.
Definitivní cíle, ke kterým se bude chtít Praha přiblížit, se kvůli vyhrocené situaci v Gaze a potížím s dodávkami plynu pro Evropu na poslední chvíli ještě upravovaly, trojbarevný kabinet ODS, KDU-ČSL a SZ je schválil na pondělním jednání.
"Jsou to tři E - ekonomika, energetika a Evropa ve světě," řekl Topolánek (ODS).
První "E" - Ekonomika
Pokud jde o ekonomiku, za českého předsednictví se odehraje pravidelní jarní jednání Evropské rady v polovině března, kde se budou připravovat i společné pozice zemí unie pro dubnový summit G20 v Londýně.
"Je jisté, že budeme muset projednat plán obnovy, který reaguje na finanční krizi a ekonomický útlum, a který chce řešit bezprostřední dopady krizové situace. Měl by také poskytovat nástroje na krátkodobá opatření," uvedl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.
Brzy zjara také čeká Prahu konference bilancující pět let od velkého rozšíření EU o deset členských zemí - mezi nimi i o Českou a Slovenskou republiku.
"Na této konferenci bude představena studie, která vyhodnocuje přínosy a dopady rozšíření na celou EU. Ona sice panuje shoda, že rozšíření bylo přínosem pro nové členské státy, ale my soudíme, že studie bude schopna prokázat, že byla přínosem i pro staré členské země," dodal Vondra.
Praha se podle něj chce soustředit i na další ekonomické oblasti - financování vědy a výzkumu, boj s daňovými úniky či snižování administrativní zátěže Evropanů.
Druhé "E" - energetika
Pokud jde o oblast energetiky, Praha chce v průběhu jara posílit dialog dodavatelských a tranzitních zemí. "Souvisí to částečně s projektem Nabucco, ale i s posilováním vazeb a investic do infrastrukury," řekl vicepremiér.
Premiér Topolánek svůj tým pochválil za rychlou reakci na problémy s ruskými dodávkami plynu.
Česko dnes také vydalo společné stanovisko předsednictví a Evropské komise, v níž Ukrajinu i Rusko ostře kritizují za to, že propad v dodávkách přišel bez varování. "České předsednictví a EK požadují, aby byly dodávky plynu do EU okamžitě obnoveny a aby obě strany (Rusko a Ukrajina) obnovily jednání s cílem najít řešení jejich dvoustranného obchodního sporu," píše se ve stanovisku.
"My samozřejmě nejsme a nemůžeme být arbitry tohoto sporu, ale jsme připraveni aktivně se podílet na řešení situace," uvedl Vondra.
Z dalších aktivit je to pak například koncem ledna konference v Ostravě na téma obchod s elektřinou a plynem.
Třetí "E": Evropa a svět
Hlavní událostí českého předsednictví má ale být summit k východnímu partnerství.
"Podobně, jako Francie vnesla do své agendy otázku Středomoří, tak my - samozřejmě i díky našim historickým zkušenostem - máme tendence vnést tam více spolupráce s našimi východními sousedy," komentoval to premiér Topolánek.
Schůzka ve formátu 27 států EU plus 6 států východního partnerství by se měla odehrát v Praze.
Z dalších akcí premiér a vicepremiér zmínili například neformální setkání zástupců EU a USA u příležitosti návštěvy nového prezidenta Spojených států Baracka Obamy v Evropě.
"Chceme také dosáhnout význameného pokroku v jednání s Chorvatskem - chceme se hodně soustředit na Balkán," upozornil Vondra.
Česko si slibuje, že za jeho šéfování unii by se Balkán mohl přiblížit unii, jak pokud jde o liberalizaci pohybu zboží a služeb, tak v posílení bezpečnostní spolupráce.