Schwarzenberg viní z bojů Hamás. V čele EU jede pro mír

Michal Žák Michal Žák
4. 1. 2009 13:14
Šéf české diplomacie odlétá na Blízký východ. Bude zjišťovat i to, kam poputují miliony z Evropské unie
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odlétá na Blízký východ.

V rámci českého předsednictví EU chce přispět k vyřešení probíhajícího konfliktu mezi palestinským radikálním hnutím Hamás a Izraelem.

"Situace je velice složitá. Budeme se snažit, seč síly stačí," řekl šéf české diplomacie v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

O hlavním viníkovi současné situace podle něj není sporu. "Katastrofu vyvolal Hamás nepřetržitým ostřelováním," řekl Schwarzenberg v televizi.

Během své mise se ministr pokusí jednat i o příměří znesvářených stran. To Hamás jednostranně vypověděl koncem prosince a následně radikálové spustili ostřelování území židovského státu. Reakcí byla akce izraelské armády.

Prioritou je humanitární pomoc

Sám Schwarzenberg připouští, že úspěch mise není jistý. "Když se nám podaří zachránit alespoň pár životů, budeme za to Pánu Bohu vděčni," prohlásil.

Jako hlavní cíl si vytyčil zlepšení situace civilistů. "Válka je vždy pro civilní obyvatelstvo ta největší katastrofa," je přesvědčen. Klíčové je podle něj otevření blokovaných hraničních přechodů a fungující doprava, aby se k lidem dostala humanitární pomoc.

Další postup nechtěl ministr předjímat. "Prozatím jsem odkázán pouze na to, co vidím v televizi," řekl s tím, že jisté myšlenky o možném řešení už má.

Ministerstvo zahraničních věcí podle něj zatím na pomoc Palestincům uvolnilo pět milionů korun, dalších pět milionů má v záloze. Schwarzenberg zároveň dodal, že nemalé finanční prostředky poskytne i Evropská unie. Výši pomoci ale nespecifikoval.

Obama nesmí opakovat chyby Clintona a Bushe

Schwarzenberg je přesvědčen, že klíčový bude postoj nového prezidenta USA Baracka Obamy, který se vlády ujme 20. ledna. "Izrael je hlavní spojenec Spojených států na Blízkém východě. Neočekávám ale, že by došlo k výraznému posunu amerického stanoviska."

Nastupující americká administrativa by se podle něj měla vyvarovat chyb Billa Clintona a George W. Bushe, kteří podle českého ministra začali jednat pozdě. "Je nutné, aby začali jednat ihned," je přesvědčen Schwarzenberg.

Sám dodal, že přítelem Izraele je i Česká republika. Předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) je ale přesvědčen, že takový postoj Česku v čele Evropské unie příliš neprospívá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 53 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy