Máme dobrou zprávu, vakcína reaguje, tvrdí britští vědci o látce proti koronaviru

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 10. 2020 11:30
Vakcína "dělá vše tak, jak jsme očekávali, což je dobrá zpráva v našem boji proti nemoci," tvrdí britský virolog David Matthews z Bristolské univerzity, který vede společně s vědci z Oxfordské univerzity vývoj vakcíny proti covidu-19 pro společnost AstraZeneca.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vakcína farmaceutické společnosti AstraZeneca, která na jejím vývoji spolupracuje s britskými vědci, je považována za jednu z nejnadějnějších v boji proti koronaviru covid-19. Podle nejnověji zveřejněných studií prozatím látka v kritické třetí fázi testů potvrdila účinnost naprogramovaných genetických zadání a vyvolala silnou imunitní reakci těla.   

"Jde o důležitou studii. Díky ní jsme schopni potvrdit, že genetické informace, které vakcína obsahuje, reagují po proniknutí do lidské buňky správně," dodal autor výzkumu Matthews podle britského deníku Independent. Souhrnná data z velkého klinického testování v několika zemích světa, včetně Brazílie, Spojených států a Velké Británie, mají vědci zveřejnit do konce letošního roku. 

Výzkum vědců z Bristolské univerzity zatím neprošel oponenturou dalších odborníků, znamená ale podle nich krok kupředu. "Jde o skvělý příklad multidisciplinární spolupráce, která využívá nové technologie k výzkumu toho, co vakcína udělá, když se dostane do lidské buňky," dodala Sarah Gilbertová z Oxfordské univerzity, která se na výzkumu také podílí. 

Společnost AstraZeneca zastavila zkoušky po celém světě před zhruba šesti týdny kvůli neočekávané reakci jednoho z účastníků testování ve Velké Británii. Zkoušky poté postupně obnovovala v řadě zemí včetně Spojených států a posílila tak naději na vývoj účinné vakcíny proti koronaviru. 

Některé očkovací látky by mohly projít závěrečnými testy již za několik týdnů, tvrdí část odborníků. Jiní varují před přehnanými očekáváními a upozorňují na  kritickou třetí fází testování, která řadu nadějných vakcín zastaví. Obnovení testů vlastní vakcíny na koronavirus ohlásila i společnost Johnson & Johnson.

Hádka v USA

Vývoj vakcíny proti koronaviru se mezitím stal předmětem ostrého souboje v předvolební prezidentské kampani v USA. Kandidát demokratů Joe Biden prohlásil, že pokud by byl zvolen, nabízel by případnou vakcínu proti covidu-19 všem Američanům zdarma. Stejnou věc podle agentury AFP již dříve slíbil také prezident Donald Trump, jenž ve volbách počátkem letošního listopadu usiluje o znovuzvolení.

"Až budeme mít jistou a účinnou vakcínu, měla by být zdarma pro všechny, ať už jste pojištění, či nikoliv," prohlásil Joe Biden 11 dní před volbami. V kampani často útočil na Trumpa kvůli reakci jeho administrativy na pandemii covidu-19, která zasáhla USA velmi silně.

Bývalý viceprezident podle agentury AP své výpady vůči Trumpovi ještě vyhrotil, když naznačil, že prezident svým jednáním nejen nebránil rozmachu pandemie, ale že se na šíření viru aktivně podílel. "Je to, jako kdyby se rozhodl jít se za ten virus prát," řekl o současném prezidentovi USA demokratický kandidát. 

Trump totiž podle Bidena pořádal velké volební mítinky, na nichž organizátoři nevyžadovali po účastnících dodržování doporučeného odstupu od ostatních. Prezident podle něj také "pozval virus do Bílého domu", když se neřídil základními doporučeními odborníků proti šíření nákazy. U Trumpa a desítek dalších činitelů Bílého domu se koronavirus prokázal začátkem října, prezident kvůli covidu-19 strávil několik dní v nemocnici.

VIDEO: Imunolog Jaroslav Svoboda o ochraně proti koronaviru. 

Koronavirus má část z ptačí chřipky, bez této části se neumí navázat na lidskou část buňky, říká imunolog Jaroslav Svoboda. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

před 35 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy