Malá šance teroristů. Ve Francii končívá jejich útěk smrtí

Martin Novák Martin Novák
8. 1. 2015 11:20
Chérif Kouachi a jeho o dva roky starší bratr Said policii zatím unikají. Ale dlouho to zřejmě nepotrvá.
Policejní komando v Remeši.
Policejní komando v Remeši. | Foto: Reuters

Paříž/Praha - Každý teroristický útok přináší díky obrovské pozornosti médii pochybnou slávu pro ty, kteří ho spáchali.

Jakoby odnikud se vynoří člověk a pátrá se v jeho minulosti po vysvětlení, proč udělal to, co udělal.

Teď jsou v této roli dva bratři z Paříže. Dvaatřicetiletý Chérif Kouachi a o dva roky starší Said.

Informací je zatím pomálu, ale některá podstatná fakta se už rýsují.

Pravděpodobně jde o muže, kteří nejsou v žádné hierarchicky strukturované organizaci a jednali sami za sebe, ovlivněni fanatickou džihádistickou ideologií.

Jeden ze svědků sice slyšel, jak v redakci Charlie Hebdo vykřikují, že jsou z Al-Káidy, ale to podle všeho znamenalo právě přihlášení se k jejím názorům a praktikám (samotná Al-Káida dnes organizací v pravém slova smyslu není, ideologicky ale spojuje různé jedince a skupiny po celém světě).

Rovněž je jasné, že oba bratři mají za sebou nějaký bojový výcvik. Svědčí o tom způsob, jakým útok provedli.

"Šokovala mě nejen chladnokrevnost, s jakou čin provedli, ale i velmi profesionálně provedený ústup a útěk," řekl agentuře Reuters bývalý francouzský vyšetřovatel teroristických útoků  Jean-Louis Bruguiere.

Zatím není potvrzeno, že by Kouachiové bojovali v Sýrii a Iráku za Islámský stát či jiné hnutí. Právě navrátilců ze Sýrie se francouzská rozvědka a bezpečnostní složky obávají nejvíce – za "voláním džihádu" tam odešlo  více než tisíc Francouzů.

Podle médií byl Chérif  Kouachi zatčen při pokusu dostat se do Iráku už v roce 2008. Tvrdil, že ho pobouřilo ponižování vězňů americkými dozorci v neblaze proslulé irácké věznici Abú Ghrajb, což bylo tehdy v muslimském světě velké téma.

Na tři roky do vězení šel v roce 2008 za snahu sestavit ve Francii buňku islamistických ozbrojenců, ale odseděl si jen rok a půl.

Bratři se také údajně měli podílet na neúspěšném pokusu osvobodit islamisty z francouzského vězení, ale informace si v tomto bodě protiřečí. Neví se, zda za to vůbec byli stíháni.

Nejsou to první Francouzi alžírského původu, kteří ve své rodné zemi sáhli po zbrani, aby se mstili. V roce 1995 dlouho unikal muž, který dával nálože na železniční koleje.

Policie ho po dlouhém pátrání identifikovala jako Chálida Kilkala, sympatizanta alžírské Islámské ozbrojené skupiny (GIA). Ta tehdy vedla válku proti alžírskému režimu, podporovanému Paříží.

Po dramatické honičce policisté Kilkala zastřelili v lese za Lyonem.

V březnu 2012 vraždil v Toulouse a okolí Mohammed Merah. Při několika útocích připravil o život celkem sedm lidí. I jeho policie zastřelila, když kladl odpor v bytě, kde se opevnil.

Skončí i do třetice další operace smrtí útočníků?

Policejní těžkooděnci prohledali v noci byt v Remeši, kde se bratři mohli ukrývat. Ačkoliv se narodili v Paříži, část života strávili právě v Remeši a dobře to tam znají.

Jeden z policejních velitelů, který se operace účastnil, řekl agentuře AFP, že neočekává zatčení podezřelých útočníků. "Buď se jim podaří utéci, nebo to skončí přestřelkou," uvedl policista.

 

Právě se děje

Další zprávy