Engham – Afrikou se šíří nebezpečný škůdce. Během pár týdnů dokáže zlikvidovat celé pole s úrodou. Přesidluje se nesmírně rychle a podle vědců je imunní vůči chemikáliím, které se na afrických polích většinou používají.
Blýskavka kukuřičná cílí už podle svého názvu hlavně na kukuřici. Plodinu, která je pro mnoho afrických států klíčová.
Fall armyworm 'threatens African farmers' livelihoods' https://t.co/Y7i3udduzQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 6, 2017
Housenky tohoto hmyzu ničí mladé rostliny, útočí na jejich špičky a postupně se zavrtávají do kukuřičných klasů, které zevnitř "vyžírají".
Právě teď je nejvíce zasaženou zemí Zimbabwe na jihovýchodě kontinentu. Zemědělská půda tu tvoří dvě pětiny rozlohy celého státu a kukuřice je jednou z nejčastěji pěstovaných plodin.
Další typy blýskavky hlásí podle britské stanice BBC i nedaleká Namibie, Malawi, Mosambik, Jihoafrická republika a Zambie.
Její různé druhy už zaznamenali na více než 100 rostlinách, které jsou často důležitými potravinami. Jde hlavně o rýži, čirok nebo cukrovou třtinu, ale také zelí, řepu, arašídy, sóju, cibuli nebo brambory.
Nepřítel z Ameriky
Vědci varují, že se hmyz může snadno rozšířit napříč celou Afrikou. V Zimbabwe je už v sedmi z celkových osmi provincií – a v některých oblastech zničil až 70 procent úrody kukuřice.
Původním domovem blýskavky je přitom Jižní a Severní Amerika. Tam její druh dokáže snadno migrovat od Floridy na jihu Spojených států až do Kanady na severu.
"Loni jsme ji viděli v Nigérii a Togu. Rozšířila se mnohem rychleji, než jsme čekali," varuje v rozhovoru pro americkou stanici CNN entomolog Georg Goergen, který se výzkumu blýskavky věnuje.
Vědci si myslí, že housenky nebo vajíčka blýskavky se do Afriky dostaly prostřednictvím dovážených produktů. Stačí jim jen proniknout na kontinent – a pak se mohou dospělé můry začít rychle šířit.
"Tento invazivní druh se rychle šíří v tropické Africe a může se dostat i do Asie," varuje navíc Matthew Cook z neziskové organizace CABI (Centre for Agriculture and Biosciences International), která se věnuje osvětě v oblasti zemědělství nebo životního prostředí.
Blýskavka tak může ohrozit pěstování zemědělských plodin po celém světě. Nejen že jsou v nebezpečí potraviny, které lidé jedí, ale podle vědců z CABI i soběstačnost farmářů. Často přitom v regionech, kde je vysoká míra chudoby.
Navíc země s potvrzeným výskytem škůdce mají zakázaný vývoz plodin kvůli obavám, že se hmyz dostane do dalších států.
Pesticidy zřejmě nezaberou
Africké státy se snaží s blýskavkou bojovat, ale zatím spíš neúspěšně. Například v Zambii vojenská letadla rozprašují pesticidy v zasažených oblastech. Ty ale podle entomologa Goergena pravděpodobně nezaberou.
V Americe fungovalo až vysázení geneticky modifikované kukuřice. I té se ale blýskavka nakonec dokázala přizpůsobit.
Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) proto na 14. až 16. února naplánovala mimořádné zasedání v zimbabwské metropoli Harare. Pokusí se tu vymyslet strategii boje s tímto škůdcem.