Majitel Fukušimy žádá vládu o pomoc. Nemá na odškodné

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 5. 2011 17:01
Frimu Tepco nemůže stát nechat padnout. Japonci si tak možná připlatí za elektřinu
Foto: Reuters

Tokio - Energetická společnost Tokio Electric Power Company (Tepco) oficiálně požádala japonskou vládu, aby jí pomohla s vyplácením odškodného za jadernou havárii v elektrárně Fukušima.

O finanční pomoc Tepco písemně požádalo ministra pro ekonomiku Banriho Kajedu. V dopise firma mimo jiné píše, že je ve velmi kritické situaci a že podporu potřebuje hned.

Náklady na odškodnění postižených obyvatel a podnikatelů zatím nikdo přesně nevyčíslil. Podle analytiků ale dosáhnou až 100 miliard dolarů.

Celkové náklady na obnovu země po katastrofě pak vyjdou na 800 miliard dolarů.

Kromě toho, že lidé v okruhu 20 kilometrů od elektrárny museli opustit své domovy, utrpěli vážné škody i zemědělci a průmyslníci. Z oblasti není možné vyvážet žádné zemědělské produkty ani potraviny.

Začalo to 11. března

Fukušimu fatálně poškodilo ničivé zemětřesení a následná tsunami, které Japonsko postihly 11. března.

Otřesy země tehdy vyřadily elektrické chlazení reaktorů a přívalová vlna i záložní dieselový systém. V budovách reaktorů se pak vinou přehřátí jaderného paliva začal hromadit vodík. Následovaly exploze ve čtyřech reaktorech, jež byly v době zemětřesení v provozu.

Do okolí elektrárny se okamžitě začala šířit radiace. Následovala nejhorší jaderná havárie od výbuchu Černobylu.

Vláda později rozhodla, že Tepco musí obyvatele 20kilometrové evakuační zóny odškodnit.

Problém je v tom, že na to největší elektrárenská společnost v Japonsku nemá peníze. Její akcie po katastrofě ztratily většinu své hodnoty a náklady spojené s likvidací jaderné havárie rychle rostou.

Drastické snížení platů nestačí

Jednání, jak současnou tíživou situaci vyřešit, trvají už několik týdnů. Účastní se jich Tepco, jeho věřitelé i stát.

Kromě toho, že má společnost vyplatit odškodné, musí kompenzovat i ztráty, jež vznikly odstavením reaktorů, respektive získáváním elektrické energie odjinud.

Vedení energetického giganta už snížilo platy. Vrcholný management přišel o polovinu mzdy, zaměstnanci středního managementu o čtvrtinu a řadoví pracovníci o dvacet procent platu.

Podle serveru Japan Today se navíc prezident koncernu Masataka Šimizu a další vrcholní funkcionáři vzdají odměn. Firma rovněž slíbila restrukturalizaci. To ovšem nestačí.

 

Ministr financí Jošiko Noda už připustil, že vláda pomůže, ale neřekl jak. Podle něj existuje hned několik možností.

"Za kompenzace obětem je v prvé řadě odpovědné Tepco. Vláda se ale postará o to, aby postižení své odškodnění dostali," řekl ministr novinářům po jednání vlády.

Nezdraží proud?

Japonská média spekulují, že by jedním z možných východisek mohlo být zdražení elektřiny. Tepco je totiž tak obrovská firma, že vláda jednoduše nemůže připustit její bankrot. Mělo by to totiž dopad na třetinu japonské ekonomiky.

Japonský kabinet teď zvažuje, že zřídí zvláštní instituci, která by měla na vyplácení kompenzací dohlížet a koordinovat ho. V budoucnu by měla sloužit i jako pojistka pro případ dalších jaderných havárií.

Do jejího fondu by museli přispívat všichni provozovatelé jaderných elektráren.

Premiér Naoto Kan dále v úterý informoval, že jeho vláda upouští od záměru zvýšit podíl jaderné energetiky na celkovém energetickém mixu ze současných třiceti na padesát procent. Namísto toho chce zvýšit podíl získávání energie z obnovitelných zdrojů.

Už o víkendu přitom Japonsko avizovalo, že se jaderné energetiky nevzdá. Uzavře však elektrárnu Hamaoka v seismicky aktivní oblasti, kde podle odborníků hrozí zemětřesení o síle až osmi stupňů Richterovy škály.

Ještě devět měsíců

Jaderná havárie v Japonsku stále trvá a zřejmě jen tak neskončí. Funkci chladících systémů se dosud nepodařilo obnovit, a technici tak musejí do prostorů reaktorů pořád pumpovat vodu. Podle posledních odhadů může havárie trvat ještě devět měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy