Největší účet dějin. Japonsko dá za tsunami 800 miliard

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
30. 4. 2011 17:57
Balíček schválila dolní komora japonského parlamentu. Horní komora tak učiní v pondělí
Obnova zasažených oblastí vyjde na 300 miliard dolarů
Obnova zasažených oblastí vyjde na 300 miliard dolarů | Foto: Reuters

Tokio - Dolní komora japonského parlamentu schválila uvolnění 48,5 miliard dolarů (zhruba 800 miliard korun) na obnovu oblastí, které 11. března zasáhlo ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami.

Jedná se o největší částku, jež Japonsko k podobným účelům v posledních šedesáti letech uvolnilo.

Balíček ještě musí schválit horní komora parlamentu, což pravděpodobně učiní v pondělí. 

Opoziční zákonodárci, kteří mají v horní komoře většinu, předem avizovali, že financování první fáze rekonstrukce, tedy zejména odklízení trosek a budování provizorních obydlí, bezpodmínečně podpoří.

Celkové škody nejhorší přírodní katastrofy v novodobých japonských dějinách se podle odhadů ekonomů vyšplhají až na 300 miliard dolarů. Je tedy pravděpodobné, že bude třeba uvolnit další peníze a schválený balíček není poslední.

O tom, z čeho budou balíčky financovány, se bude na japonské politické scéně teprve diskutovat. Nejpravděpodobnější je kombinace zvýšení daní a prodej akcií. Jisté je, že katastrofa silně otřese japonskou ekonomikou, která je už tak zatížená vysokým veřejným dluhem.

Premiér Naoto Kan, jenž byl za údajně špatné krizové řízení země silně kritizován, oznámil, že vláda hodlá vydat další státní dluhopisy. K tomu ale nutně potřebuje hlasy opozice. Pokud se s opozicí nedohodne, bude podle analytiků muset odstoupit.

Jaderná havárie potrvá ještě rok

Přírodní katastrofa zasáhla Japonsko 11. března. Po zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály japonské pobřeží zasáhla 15metrová vlna tsunami. O život přišlo téměř 15 tisíc lidí a 11 tisíc jich je podle japonských úřadů stále pohřešováno.

Přírodní katastrofu v postižených oblastech vystřídala humanitární krize. Přes 100 tisíc Japonců, kteří přišli o střechu nad hlavou, stále zůstává v evakuačních centrech.

Zemětřesení a přívalová vlna rovněž vážně poškodily nukleární elektrárnu Fukušima vzdálenou 240 km severně od Tokia. Z elektrárny unikla radiace a způsobila nejhorší jadernou havárii od výbuchu reaktoru v Černobylu. Situaci ve Fukušimě se podle odborníků podaří dostat pod kontrolu nejdříve za rok.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy