Zamořenou Fukušimu mají vyčistit slunečnicová pole

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 4. 2011 13:00
Slunečnice dokáží absorbovat radioaktivní látky. Japonci je vysadí i kolem škol
Foto: Reuters

Tokio - Kolem havarované japonské elektrárny Fukušima chtějí japonští vědci vysázet slunčenicová pole, která mají vyčistit půdu zamořenou radioaktivními látkami.

Navrhuje to tým japonských vědců pod vedením Masamičiho Jamašity, který pracuje v japonské vesmírné agentuře JAXA. V úterý o tom informovala agentura ANSA.

Vědci chtějí u slunečnic využít jejich schopnost absorbovat některé látky, mezi něž patří i ty vysoce radioaktivní, jako je cesium 134 a 137.

Slunečnicová pole nebudou jen kolem elektrárny, kde je zamoření nejvyšší, ale i u škol v okruhu do 30 kilometrů od jaderného vraku. Vědci věří, že se tyto květiny rovněž stanou přirozeným symbolem obrody země po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami.

Tým vědců již shromáždil na 300 kilogramů slunečnicových semínek.

Jediným problémem je následné zlikvidování kontaminovaných květů. Za nejefektivnější řešení nyní vědci považují zpracování rostlin jako použitých baterií v odpadu, které by umožnilo srazit jejich objem na jedno procento původního rozměru.

Se slunečnicemi by se pak zacházelo jako se skutečným jaderným odpadem.

Jak řekl Jamašita listu Jomiuri šimbun, vědci předpokládají, že by se slunečnice zasely na podzim.

Zničená jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 24. března 2011.
Zničená jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 24. března 2011. | Foto: Reuters

Slunečnice však nejsou jedinými rostlinami, které jsou schopné "vysávat" z okolního prostředí radioaktivní látky. Velká množství různých radionuklidů jsou z ovzduší a z půdy schopné absorbovat třeba houby.

Zejména cesium 137 a stroncium 90, které vznikají jako vedlejší produkty jaderného štěpení v nukleárních reaktorech nebo při jaderném výbuchu.

I proto patří k nejvíce radioaktivním potravinám , které se po výbuchu elektrárny v provincii Fukušima objevily, kuchaři oblíbené japonské houby shiitake (česky houževnatec jedlý).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy