Zamořenou Fukušimu mají vyčistit slunečnicová pole

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 4. 2011 13:00
Slunečnice dokáží absorbovat radioaktivní látky. Japonci je vysadí i kolem škol
Foto: Reuters

Tokio - Kolem havarované japonské elektrárny Fukušima chtějí japonští vědci vysázet slunčenicová pole, která mají vyčistit půdu zamořenou radioaktivními látkami.

Navrhuje to tým japonských vědců pod vedením Masamičiho Jamašity, který pracuje v japonské vesmírné agentuře JAXA. V úterý o tom informovala agentura ANSA.

Vědci chtějí u slunečnic využít jejich schopnost absorbovat některé látky, mezi něž patří i ty vysoce radioaktivní, jako je cesium 134 a 137.

Slunečnicová pole nebudou jen kolem elektrárny, kde je zamoření nejvyšší, ale i u škol v okruhu do 30 kilometrů od jaderného vraku. Vědci věří, že se tyto květiny rovněž stanou přirozeným symbolem obrody země po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami.

Tým vědců již shromáždil na 300 kilogramů slunečnicových semínek.

Jediným problémem je následné zlikvidování kontaminovaných květů. Za nejefektivnější řešení nyní vědci považují zpracování rostlin jako použitých baterií v odpadu, které by umožnilo srazit jejich objem na jedno procento původního rozměru.

Se slunečnicemi by se pak zacházelo jako se skutečným jaderným odpadem.

Jak řekl Jamašita listu Jomiuri šimbun, vědci předpokládají, že by se slunečnice zasely na podzim.

Zničená jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 24. března 2011.
Zničená jaderná elektrárna Fukušima na snímku z 24. března 2011. | Foto: Reuters

Slunečnice však nejsou jedinými rostlinami, které jsou schopné "vysávat" z okolního prostředí radioaktivní látky. Velká množství různých radionuklidů jsou z ovzduší a z půdy schopné absorbovat třeba houby.

Zejména cesium 137 a stroncium 90, které vznikají jako vedlejší produkty jaderného štěpení v nukleárních reaktorech nebo při jaderném výbuchu.

I proto patří k nejvíce radioaktivním potravinám , které se po výbuchu elektrárny v provincii Fukušima objevily, kuchaři oblíbené japonské houby shiitake (česky houževnatec jedlý).

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy