reklama
 
 

Zamořenou Fukušimu mají vyčistit slunečnicová pole

26. 4. 2011 13:00
Slunečnice dokáží absorbovat radioaktivní látky. Japonci je vysadí i kolem škol

Tokio - Kolem havarované japonské elektrárny Fukušima chtějí japonští vědci vysázet slunčenicová pole, která mají vyčistit půdu zamořenou radioaktivními látkami.

Navrhuje to tým japonských vědců pod vedením Masamičiho Jamašity, který pracuje v japonské vesmírné agentuře JAXA. V úterý o tom informovala agentura ANSA.

Vědci chtějí u slunečnic využít jejich schopnost absorbovat některé látky, mezi něž patří i ty vysoce radioaktivní, jako je cesium 134 a 137.

Slunečnicová pole nebudou jen kolem elektrárny, kde je zamoření nejvyšší, ale i u škol v okruhu do 30 kilometrů od jaderného vraku. Vědci věří, že se tyto květiny rovněž stanou přirozeným symbolem obrody země po ničivém zemětřesení a následné vlně tsunami.

Tým vědců již shromáždil na 300 kilogramů slunečnicových semínek.

Jediným problémem je následné zlikvidování kontaminovaných květů. Za nejefektivnější řešení nyní vědci považují zpracování rostlin jako použitých baterií v odpadu, které by umožnilo srazit jejich objem na jedno procento původního rozměru.

Se slunečnicemi by se pak zacházelo jako se skutečným jaderným odpadem.

Jak řekl Jamašita listu Jomiuri šimbun, vědci předpokládají, že by se slunečnice zasely na podzim.

Slunečnice však nejsou jedinými rostlinami, které jsou schopné "vysávat" z okolního prostředí radioaktivní látky. Velká množství různých radionuklidů jsou z ovzduší a z půdy schopné absorbovat třeba houby.

Zejména cesium 137 a stroncium 90, které vznikají jako vedlejší produkty jaderného štěpení v nukleárních reaktorech nebo při jaderném výbuchu.

I proto patří k nejvíce radioaktivním potravinám , které se po výbuchu elektrárny v provincii Fukušima objevily, kuchaři oblíbené japonské houby shiitake (česky houževnatec jedlý).

autoři: Zahraničí, ČTK | 26. 4. 2011 13:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama