Němec Weber byl lídrem Evropské lidové strany do nedávných voleb do Evropského parlamentu. EPP má v novém europarlamentu nejvíce křesel, a Weber se tak chtěl postavit jako lídr vítězné strany do čela Evropské komise.
Proti výběru nástupce Jeana-Claudea Junckera z takzvaných spitzenkandidátů se ale staví představitelé některých evropských zemí, například francouzský prezident Emmanuel Macron. Také premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4; Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) se v pátek na schůzce v Praze shodli, že by do čela EK neměl získat většinu žádný z takzvaných spitzenkandidátů. Princip výběru předsedy EK z volebních lídrů podporuje naopak Německo.
Podle listu Die Welt se dnes v Ósace, kde se koná dvoudenní summit G20, sešli představitelé zúčastněných unijních zemí s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a rozhodli, že Weber funkci předsedy EK nezíská. Německá kancléřka Angela Merkelová podle listu rozhodnutí přijala. Merkelová je členkou a bývalou předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU), sesterské strany bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), jejímž členem je Weber. Konzervativní unie CDU/CSU je nejsilnějším národním uskupením v europarlamentní frakci EPP.
List Die Welt uvedl, že rozhodnutí odstavit Webera konzultovali představitelé unijních zemí z Ósaky i se zástupci jednotlivých frakcí europarlamentu.
Podle zdroje německého listu se chtějí předsedové států a vlád EU se zástupci Evropského parlamentu v následujících dvou dnech dohodnout na tom, zda v čele Evropské komise stane volební lídr socialistů, Nizozemec Frans Timmermans či někdo jiný z EPP. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o hlavním unijním vyjednavači pro brexit Michelovi Barnierovi, někdejší eurokomisařce za Bulharsko Kristalině Georgijevové či chorvatském premiérovi Andreji Plenkovičovi.
Rozhodnutí, kdo nahradí Junckera v čele EK, by mělo padnout na summitu EU v Bruselu, který se bude konat v neděli. Na něm budou šéfové států a vlád rozhodovat i o rozdělení dalších vrcholných funkci v EU.