Budapešť – Přestože k urnám nepřišla ani polovina voličů, maďarský premiér Viktor Orbán se po nedělním referendu o uprchlických kvótách cítí jako vítěz. Byť hlasování neplatí.
Výsledek je "vynikající", citovala ho po sečtení 95 procent odevzdaných hlasů agentura Reuters.
Radost má Orbán hlavně z toho, že téměř všichni hlasující – téměř 98 procent voličů – kvóty odmítli. Maďarský premiér teď hodlá předložit dodatek k ústavě, který bude na vůli voličů reagovat.
To, jak Maďaři odpovídali, podle něj musí vzít v úvahu i Brusel. Tím, že nechal o uprchlických kvótách hlasovat, k sobě Orbán přitáhl pozornost jako neoficiální lídr populistické pravice v Evropě, jehož politika hranice Maďarska dalece přesahuje.
Referendum by bylo platné, kdyby přišlo padesát procent plus jeden volič. Orbán a jeho vláda ale tvrdí, že na to, aby měli mandát v Bruselu povinné kvóty odmítnout, jim stačí účast nad čtyřicet procent.
Ze sečtení 98,82 procenta hlasů vyplynulo, že platných je 3,2 milionu. Volební účast se v neděli večer odhadovala na zhruba 43 procent.
"Platné referendum by bylo samozřejmě lepší, ale i tak to bude legislativně závazné," řekl Viktor Orbán v neděli poté, co odevzdal svůj hlas.
Maďarsko spolu se Slovenskem, které právě Unii předsedá, zažalovalo systém kvót u Evropského soudního dvora. Mnoho Evropanů navíc maďarské hlasování považuje za další důležitý krok k rozpadu EU poté, co se Britové v červnu rozhodli Unii opustit.
Maďarská vláda vedla do poslední chvíle proti kvótám i EU jako takové agresivní kampaň, za kterou utrácela peníze z veřejných zdrojů. Kolik přesně to bylo, se neví.
Ještě v neděli ráno Orbán Maďary vyzýval, aby šli volit, jinak si Evropané nebudou moci rozhodovat, co se bude dít u nich doma.
Nedělním hlasováním Maďaři potvrdili svoji všeobecnou nechuť chodit hlasovat v referendech.
Skoro všichni, kteří do volebních místností přišli – podle předběžných výsledků 98,2 procenta –, ale řekli uprchlíkům "ne". Orbán tak získal mandát, kterým se bude ohánět doma i po Evropě.
I platné referendum by totiž mělo jen poradní charakter a vládu či parlament by k ničemu nezavazovalo.
Maďarská opozice je rozdrobená a nebyla schopna vypracovat k referendu jednotné stanovisko. Za výsledkem tedy stojí spíš otrávenost Maďarů politikou než jejich zásadový postoj.
V průzkumech před referendem byla drtivá většina z nich proti uprchlíkům, což lze připsat jak naprosté převaze provládního názoru v médiích, tak tradiční maďarské kulturní rezervovanosti vůči čemukoli cizímu.
Pro-gov't @Nezopont_Inst poll (not results!): 42% valid votes, 96% NO (3,2million), 5% YES (168,000). The #QuotaReferendum is invalid. pic.twitter.com/luOVqLy0x0
— Szabolcs Panyi (@panyiszabolcs) October 2, 2016
Orbán obav z uprchlíků doma každopádně využil. Od loňska mu díky tomu roste podpora, čímž oslabuje jak druhou největší stranu, extremistický Jobbik, tak levicovou a liberální opozici. Už za rok a půl se přitom v Maďarsku konají parlamentní volby.
"Pro Orbána se nic zásadního nezmění. Fidesz bude výsledek komunikovat stejně jako úspěch, právně to závazné není. Ale z hlediska domácí politiky to ukazuje na hranice, na něž Fidesz naráží při mobilizaci voličů," řekl Péter Krekó, ředitel think tanku Political Capital předtím, než bylo jasné, kolik z odevzdaných hlasů je pro přijetí uprchlíků a kolik jich je neplatných.