Maďarské referendum o uprchlících neplatí, tvrdí průzkum. Nepřišlo dost lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 2. 10. 2016 19:49
Referendum o kvótách na uprchlíky, které Maďarsku předložil Brusel, je neplatné. Podle průzkumu provládního institutu Nezopont hlasovalo jen 42 procent Maďarů. Volební účast tedy nepřesáhla zákonem stanovených 50 procent. 95 procet voličů, kteří k referendu přišli, ale uprchlické kvóty odmítlo. Premiér Viktor Orbán tak bude výsledek prezentovat jako své vítězství.
Protiuprchlický plot v Maďarsku (ilustrační plot).
Protiuprchlický plot v Maďarsku (ilustrační plot). | Foto: Reuters

Budapešť - Devadesát pět procent Maďarů, kteří v neděli přišli k referendu o uprchlických kvótách, řeklo Bruselu "ne". Referendum ale neplatí. 

Podle prvních zpráv byla volební účast nižší než 50 procent.

Provládní institut Nezopont mluví o 42 procentech, místopředseda parlamentu za vládní stranu Fidesz Gergely Gulyás o 45 procentech.

Maďarský premiér Viktor Orbán ještě v sobotu Maďary vyzýval, aby k urnám přišli a kvóty odmítli. "Referendem můžeme vyslat poselství všem Evropanům, říci jim, že je to na nás, evropských občanech, abychom společnými silami přivedli EU k rozumu, nebo ji nechali rozpadnout se," uvedl.

Po zveřejnění prvního průzkumu ho krajně pravicová strana Jobbik vyzvala k rezignaci. Experti ale upozorňují: právě Orbán ve skutečnosti zvítězil. 

 

Právě se děje

Další zprávy