Macron kritizuje Itálii, Orbán se jí zastává. Lodě s migranty vyvolaly diplomatickou přestřelku

ČTK ČTK
12. 6. 2018 20:33
Italský ministr vnitra Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů další lodi se stovkami migrantů.
Loď Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée, na jejíž palubě se nachází přes šest stovek migrantů.
Loď Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée, na jejíž palubě se nachází přes šest stovek migrantů. | Foto: Reuters

Řím/Valencie - Události kolem lodě Aquarius francouzské neziskové organizace SOS Méditerranée s 625 migranty na palubě, které v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta, vyvolaly ostrou slovní přestřelku mezi Paříží a Římem. Migranty se rozhodlo přijmout Španělsko v přístavu Valencie a s jejich přepravou tam pomáhají dvě lodě italské pobřežní stráže, které na svou palubu část běženců převzaly. Čtyři těhotné ženy byly podle agentury ANSA přepraveny na italský ostrov Lampedusa.

Mezitím německá charitativní organizace Sea Watch informovala o ztroskotání gumového člunu u libyjských břehů, které přispěchala na pomoc loď amerického námořnictva. Na palubu vzala 41 zachráněných migrantů, ale také těla dvanácti lidí, kteří se utopili.

Svízelná situace lodě Aquarius spočívá v tom, že do Valencie, vzdálené 1300 kilometrů, ji čekají nejméně čtyři dny plavby a má přitom kapacitu pouze 550 lidí. Zhruba pět stovek migrantů se přemístí na dvě italské lodě a trojice plavidel poté společně popluje do Valencie, informoval dobrovolník působící na lodi francouzské neziskové organizace Alessandro Porro.

Na palubě Aquaria bylo mezi migranty 123 nezletilých bez doprovodu, dalších 11 dětí a čtyři těhotné ženy.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a která v noci na pondělí vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů.

Loď s více než 600 migranty odmítly přijmout Itálie i Malta. Nakonec se jich ujme Španělsko | Video:

Italské rozhodnutí uzavřít přístavy lodím neziskových organizací, které pomáhají se záchrannými akcemi ve Středomoří, vyvolalo v Evropě rozdílné reakce. Nejostřeji se na Řím obořil francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož jde o nezodpovědnost a cynismus italských úřadů.

Šéf francouzského státu si za to vzápětí vysloužil neméně ostrou odpověď Říma. Italský premiér Giuseppe Conte mu vzkázal, že Macron ve skutečnosti neví, o co skutečně jde. "Itálie nemůže přijmout pokrytecké poučování ze zemí, které vždy dávaly přednost tomu, otáčet se zády, když přijde na imigraci," uvedl Conte podle médií v prohlášení vydaném jeho úřadem.

Španělská ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová v rozhlase Cadena SER uvedla, že Itálii hrozí za to, že loď odmítla přijmout, právní odpovědnost. "Mohla by vzniknout právní odpovědnost kvůli porušení smluv o dodržování lidských práv," řekla Delgadová.

Na druhé straně postup Itálie příznivě přijali premiéři Slovenska a Maďarska Peter Pellegrini a Viktor Orbán. "Itálie znovu našla svoji vlastní vůli. Je to velká změna. Přeji hodně štěstí. Itálie má naši naprostou podporu," prohlásil Viktor Orbán.

Pellegrini mimo jiné řekl, že Evropská unie by měla říci ne unijnímu financování nákladného záchranného systému, díky němuž "ti, kdo se vydají na cestu přes vodu, mohou automaticky počítat s tím, že budou zachráněni a dostanou se do EU".

Smířlivěji reagoval i místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který odmítl Itálii kritizovat a připomněl, že se mělo Italům poděkovat za dosavadní pomoc migrantům. "Nemálo Italů si myslí, že problém migrace zůstal viset na nich. Je pravda, že v tom byla Itálie dlouho sama," řekl.

"Dokud si neuvědomíme, že je to náš společný problém a potřebujeme společné řešení, bude to náš společný neúspěch," dodal.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 35 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy