"Nechtěné" lodi s migranty dochází zásoby. Běženci přestoupí na jiná plavidla, přijme je Španělsko

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 6. 2018 15:55
Plavidlo Aquarius v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta.
Záběry z lodi Aquarius se stovkami migrantů, kterou Itálie a Malta odmítly pustit do svých přístavů. | Video:

Řím/Valencie - Více než šest stovek migrantů na palubě lodi Aquarius přestoupí v úterý na plavidla italského námořnictva, která je dopraví do Španělska.

Uprchlíky v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta. Španělský premiér Pedro Sánchez nakonec v pondělí nabídl, že loď může přistát ve východošpanělském přístavu Valencie. Do Španělska, vzdáleného asi 1300 kilometrů, to jsou přitom nejméně čtyři dny cesty, na Aquariusu ale docházejí zásoby a loď má kapacitu pouze 550 lidí.

Čtyři těhotné ženy z lodi byly v úterý přepraveny na italský ostrov Lampedusa, informovala agentura ANSA.

Zhruba pět stovek migrantů se přemístí na dvě italské lodě a se zbytkem běženců na lodi Aquarius poté společně poplují do Valencie, informoval dobrovolník působící na lodi francouzské neziskové organizace Alessandro Porro.

Řešení nepovažuje SOS Mediterranée za nejšťastnější: tři lodě určené pro pátrací a záchranné akce na moři budou několik dní z operací vyřazeny, řekl Porro. "Je nám líto, že tahle situace povede k více mrtvým," dodal.

Na palubě lodi Aquarius je nyní 625 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, dalších 11 dětí a tři těhotné ženy. Itálie ji do přístavu nevpustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta ale uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie, takže případ nespadá do maltské kompetence.

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini z protiimigrační strany Liga naznačil, že Itálie hodlá znemožnit vjezd do svých přístavů i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch a která v noci na pondělí vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů.

Rozhodnutí italské vlády uzavřít přístavy lodím neziskových organizací, které pomáhají s pátracími a záchrannými akcemi ve Středomoří, přivítal maďarský premiér Viktor Orbán. "Poslouchat tolik let, že námořní hranice nelze chránit, bylo vskutku depresivní," řekl na tiskové konferenci. Itálie podle něj "konečně" prokázala vůli námořní hranice chránit.

Španělská ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová v rozhlase Cadena SER uvedla, že Itálii hrozí za to, že loď odmítla přijmout, právní odpovědnost. "Mohla by vzniknout právní odpovědnost kvůli porušení smluv o dodržování lidských práv," vysvětlila Delgadová.

"Nemálo Italů si myslí, že problém migrace zůstal viset na nich. Je pravda, že v tom byla Itálie dlouho sama," řekl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. "Dokud si neuvědomíme, že je to náš společný problém a potřebujeme společné řešení, bude to náš společný neúspěch," dodal.

"Myslím si, že linie italské vlády je odporná," reagoval na kauzu mluvčí strany francouzského prezidenta Republika v pohybu (LREM) Gabriel Attal.

 

Právě se děje

Další zprávy