Špatná zpráva ze Severní Koreje. Její jaderný program vstoupil do další fáze

ČTK ČTK
21. 3. 2017 14:05
Jaderný program KLDR postoupil do další fáze. Velikost severokorejského zařízení na obohacování uranu se za posledních pár let zdvojnásobila. Řekl to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano. KLDR v poslední době značně rozšířila zařízení na výrobu plutonia a na obohacování uranu ve svém středisku v Jongbjonu. Amano v rozhovoru pro The Wall Street Journal zapochyboval, že by se situace dala řešit diplomatickou cestou.
Severokorejské balistické rakety.
Severokorejské balistické rakety. | Foto: Reuters

Soul - Severokorejský jaderný program postoupil do dalšího vývojového stupně. Podle agentury AFP to uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Jukija Amano prohlásil, že velikost severokorejského zařízení na obohacování uranu se za posledních pár let zdvojnásobila.

"Vše nasvědčuje tomu, že Severní Korea učinila (ve svém nukleárním programu) pokrok, jak deklarovala," prohlásil Amano v rozhovoru, který v pondělí zveřejnil list The Wall Street Journal. "Situace je velmi špatná… Vstoupili do nové fáze."

Podle Amana KLDR v poslední době značně rozšířila zařízení na výrobu plutonia a na obohacování uranu ve svém středisku v Jongbjonu. Podle jihokorejské lednové zprávy má KLDR dostatek plutonia k výrobě deseti atomových bomb a může také produkovat značné množství zbraní založených na obohaceném uranu.

Amano v rozhovoru vyjádřil pochybnosti, že by se situace dala řešit diplomatickou cestou, napsala agentura AFP.

Obavy dál rostou

Obavy ohledně vojenských kapacit Pchjongjangu dále vzrostly po loňských dvou jaderných testech a sérii raketových zkoušek KLDR. O víkendu Severní Korea otestovala nový silný raketový motor. Stalo se tak v době, kdy byl na návštěvě východoasijského regionu americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Severní Korea se pochlubila videem zachycujícím odpálení raket do moře u Japonska
0:45
Severní Korea se pochlubila videem zachycujícím odpálení raket do moře u Japonska | Video: Reuters

Pchjongjang uvedl, že nový motor umožní KLDR dosáhnout světové úrovně ve vypouštění satelitů na oběžnou dráhu kolem Země. Západ ale dlouhodobě Severní Koreu podezírá, že její kosmický program je jen zástěrkou maskující vývoj balistických střel.

Agentura Reuters v pondělí s odvoláním na analytiky napsala, že Severní Korea pravděpodobně již ovládá technologii pohonu různých stupňů mezikontinentální balistické střely. Je však prý stále ještě notně vzdálena svému cíli vyvinout raketu schopnou zasáhnout americký kontinent.

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí pozemní test nového raketového motoru KLDR označilo za "významný pokrok". Při zkoušce Severní Korea vyzkoušela jeden hlavní a čtyři přídavné motory, uvedlo jihokorejské ministerstvo.

"Byl to komplexní test pro první stupeň rakety," řekl podle agentury Reuters Kim Tong-jub z institutu studií Dálného východu v Soulu. Podle něj KLDR již téměř úplně vyřešila vývoj pohonu prvního stupně mezikontinentální střely, neovládá ale zatím technologii návratu tělesa do atmosféry.

"V další fázi by mohli vyrobit nový typ mezikontinentální střely opatřené tímto novým motorem a střelu by mohli odpálit. Neodpálí však pravděpodobně všechny stupně rakety, ale jen první stupeň, který vystoupá do výšky zhruba 400 kilometrů a spadne," řekl Kim.

Ambicí severokorejského diktátora Kim Čong-una je vyvinout střelu schopnou zasáhnout kontinentální území Spojených států, s největší pravděpodobností Aljašku, která je vzdálena asi pět tisíc kilometrů od severokorejských odpališť.

"Tento motor má dostatečný tah pro první stupeň, možná dokonce i pro druhý stupeň velké mezikontinentální střely," řekl zpravodajskému serveru CNN expert na protiraketovou obranu z Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS) Michael Elleman.

Dodal přitom, že motor se zdá být "příliš velký" pro prototypy mezikontinentálních raket, které Severní Korea předvedla na vojenských přehlídkách, zřejmě je ale schopna ho zmenšit. Dalším problémem pro KLDR je ovšem zmenšení jaderné hlavice tak, aby se dala na raketu nasadit, dodal server CNN.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy