KLDR vypálila další čtyři rakety do moře. Extrémně nebezpečný čin, zlobí se japonský premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2017 11:03
Severní Korea vypálila do moře další čtyři rakety. Oznámil to japonský premiér Šinzó Abe s tím, že tři z nich dopadly do výlučné ekonomické zóny Japonska. Podle Abeho je čin KLDR v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Jihokorejští vojenští činitelé uvedli, že rakety byly odpáleny z oblasti, kde KLDR hraničí s Čínou. Střely podle nich doletěly přibližně 1000 kilometrů daleko. OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.
Severní Korea se pochlubila videem zachycujícím odpálení raket do moře u Japonska | Video: Reuters

Pchjongjang/Tokio/Soul - Komunistická Severní Korea vypálila čtyři balistické rakety. Všechny dopadly do moře, tři ale do výlučné ekonomické zóny Japonska. Řekl to japonský premiér Šinzó Abe, který čin ostře odsoudil. KLDR nedávno pohrozila odvetou, když Jižní Korea a Spojené státy zahájily ve středu společná vojenská cvičení.

Jihokorejská armáda sdělila, že střely doletěly přibližně 1000 kilometrů daleko a dosáhly výšky kolem 260 kilometrů. Podle armády se s největší pravděpodobností nejednalo o mezikontinentální střely schopné doletět na severoamerickou pevninu.

Rakety byly odpáleny z provincie Pchjongan pukto nedaleko hranice s Čínou, prohlásil na tiskové konferenci mluvčí jihokorejské armády Ro Če-čchon. Zatím nelze říci, o jaký typ střel se jednalo, dodal Ro.

Ve zmíněné oblasti se nachází severokorejské odpaliště Sohe, kde KLDR v posledních letech testovala rakety dlouhého doletu, napsala agentura AP.

Japonský ministr obrany Tomomi Inada uvedl, že některé z raket dopadly do vod vzdálených pouhých 300 kilometrů od japonského severozápadního pobřeží.

Podle premiéra Abeho střely skončily v oblasti, kde má Japonsko svrchované právo na využívání přírodních zdrojů. Od srpna je to podle AP již potřetí, co střely KLDR dopadly do japonské výlučné ekonomické zóny.

Premiér Abe oznámil, že Tokio předložilo KLDR protestní nótu. "Vystřelení (raket) je jasně v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Je to extrémně nebezpečný čin," prohlásil Abe v parlamentu.

Jihokorejský premiér a prozatímní prezident Hwang Kjo-an svolal kvůli incidentu bezpečnostní poradu. Řekl také, že Soul navzdory protestům Číny urychleně rozmístí na svém území americký protiraketový štít.

Také Čína se připojila ke kritikám nejnovější severokorejské zbrojní zkoušky, současně ale poukázala na probíhající americko-jihokorejské manévry.

"Čína nesouhlasí s odpaly (KLDR), které porušují rezoluce OSN," řekl mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. USA a Jižní Korea od minulého týdne provádějí "vojenské manévry velkého rozsahu" zaměřené vůči KLDR. "Všechny strany by se měly snažit vyhýbat provokativním akcím, jež stupňují napětí v regionu," dodal Keng.

Jižní Korea a USA provádějí každoroční společná vojenská cvičení od středy. Pchjongjang je kritizuje jako přípravu na válku.

Jiná severokorejská střela dopadla do Japonského moře 12. února. OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.

Severní Korea slavila výročí narození Kim Čong-ila. | Video: Reuters

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy