Konec "strategické trpělivosti". USA chystají zásadní změnu taktiky vůči KLDR, řekl Tillerson

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2017 10:29
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson během návštěvy Jižní Koreje ohlásil změnu politiky USA vůči KLDR. Podle americké televize CNN chystá také přitvrdit kritiku čínských společností, které pomáhají Pchjongjangu s jeho vojenským programem. Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem a také nejvýznamnějším obchodním partnerem jinak izolované Severní Koreje. Tillerson hodlá hovořit v Pekingu i o dalších citlivých otázkách, zejména čínských nárocích v Jihočínském moři, postavení Tchaj-wanu a rozmisťování protiraketového systému v Jižní Koreji.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson během návštěvy Jižní Koreje prohlásil, že USA změní politiku vůči KLDR.

Podle stanice BBC ohlásil konec politiky "strategické trpělivosti" se severokorejským režimem. Spojené státy přijmou "novou řadu diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření".

Tillerson to prohlásil krátce po návštěvě demilitarizované zóny, která rozděluje obě Koreje. Následně se přesune do Číny.

V Pekingu se podle zpravodajského serveru CNN chystá pohrozit sankcemi čínským firmám a bankám, které obchodují s totalitní Severní Koreou.

Tillerson podle americké televize přitvrdí kritiku čínských společností, které pomáhají Pchjongjangu s jeho vojenským programem. Zároveň se prý pokusí získat Peking pro širší spolupráci zaměřenou na zmírnění severokorejské hrozby po vzoru mezinárodní koalice, která vyjednala jadernou dohodu s Íránem.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner potvrdil, že Tillerson již s čínskými protějšky problém KLDR řeší a chce po Pekingu větší nasazení.

Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem a také nejvýznamnějším obchodním partnerem jinak izolované Severní Koreje. S finančními postihy vybraných čínských firem obchodujících s KLDR začala již bývalá americká vláda prezidenta Baracka Obamy.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Pchjongjang ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Tillerson hodlá podle CNN hovořit v Pekingu i o dalších citlivých otázkách, zejména čínských nárocích v Jihočínském moři, postavení Tchaj-wanu, rozmisťování protiraketového systému v Jižní Koreji a čínsko-amerických obchodních vztazích.

Tillerson je na své první oficiální cestě po asijských zemích. Ve středu se zastavil u tradičního amerického spojence Japonska. V pátek se přesune do Jižní Koreje, která se cítí vojenským programem KLDR nejvíce ohrožená. V dubnu se očekává přijetí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Washingtonu.

 

Právě se děje

Další zprávy