Rijád - Saúdskoarabský režim přeměnil pětihvězdičkový hotel Ritz v Rijádu na luxusní domácí vězení pro zatčené prominenty. A nyní se první z nich vykoupil astronomickou částkou.
Princ Miteb bin Abdulláh, který byl počátkem listopadu zatčen společně s více než dvěma stovkami příslušníků královské rodiny, členů vlády a významných podnikatelů a obviněn z korupce a zneužití moci, zaplatil miliardu dolarů. Hotel Ritz v Rijádu proto mohl opustit.
Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na saúdskoarabské vládní kruhy. Zaplacení astronomické částky potvrdila i agentura Bloomberg, podle které se k úhradě částky, požadované v souvislosti s obviněními, zavázali nejméně tři další ze zadržovaných.
Čtyřiašedesátiletý syn zesnulého krále Abdulláha a šéf Národní gardy, na něhož bylo kdysi pohlíženo jako na následníka trůnu, své propuštění zatím nekomentoval.
Jeho synovec, korunní princ Mohammed bin Salman, který vlnu zatýkání prominentů spustil, ale minulý týden v interview s deníkem New York Times uvedl, že 95 procent zadržených je připraveno zaplatit miliardové částky, jež zpronevěřili.
"Skutečnost, že byl princ Miteb propuštěn, hovoří pro to, že v jednáních mezi saúdskoarabskými úřady a zadrženými se dosáhlo pokroku," tvrdí blízkovýchodní expert Kristian Ulrichsen z texaské Rice University.
Mohammed bin Salman, jenž byl korunním princem jmenován v červnu, se po hlavě vrhl do série demokratizačních reforem, které mají Saúdskou Arábii otevřít světu. A boj s korupcí a zneužíváním moci má být cestou, jak toho dosáhnout.
Jeho země představuje jeden z nejuzavřenějších společenských systémů na světě. V Saúdské Arábii je přísně uplatňováno islámské právo včetně bičování a kamenování těch, kdo se proti němu provinili.
Zlatá klec s mramorem a křišťálem
Hotel Ritz, v němž jsou saúdskoarabští prominenti zadržování, představuje pověstnou zlatou klec se vším všudy. Honosí se přepychem ještě mnohanásobně větším než stejné hotely téhož řetězce jinde ve světě.
Chodby hotelu se 492 luxusními pokoji jsou vyloženy mramorem a majestátní suity vyložené plyšem zdobí zlaté sochy a křišťálové lustry.
Reportéři britské stanice BBC Lyse Doucetová a Philip Goodwin, kteří byli prvními západními novináři, jež saúdskoarabské úřady do hotelu vpustili, potvrdili, že atmosféra v Ritzu je "mimořádně pochmurná".
Během své návštěvy nesměli točit ani fotografovat a v reportáži nemohli nikoho uvádět jménem nebo citovat.
Popsali, že před pokoji zadržovaných jsou celou dobu jejich osobní strážci, byť neozbrojení. Celý hotel je uzavřen a střeží jej policisté a příslušníci tajných služeb. Potvrdilo to i krátké video natočené saúdskoarabskými úřady.
"(Korunní princ) je nemohl dát zavřít do vězení," řekl deníku Guardian jeden z vysokých státních úředníků. "Tohle bylo to nejdůstojnější řešení, jaké mohl nalézt."
Doucetová s Goodwinem zjistili, že saúdskoarabské úřady nechaly v rámci razie proti prominentům zmrazit bankovní konta s osmi sty miliardami dolarů.
"I když získáme zpět pouhých sto miliard, bude to úspěch," řekl Doucetové nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování případů korupce.
Nedotknutelní, i kdyby spáchali zločin
Korunní princ skutečně nemohl vsadit další členy královské rodiny a bohaté saúdskoarabské podnikatele za mříže, i když jsou obviněni z korupce a zpronevěření miliardových částek.
Něco podobného by bylo pokládáno za neodpustitelnou urážku a v saúdskoarabské společnosti, založené na kmenovém uspořádání, by to mělo dalekosáhlé důsledky. Saúdskoarabský vládní systém udržuje pohromadě nesourodá aliance spolu navzájem soupeřících větví královské rodiny. Každý z jejích příslušníků je potomkem zakladatele dynastie, krále Abdulazíze al-Saúda. Ten v zemi vládl v letech 1932-1953.
Členové královského rodu platí v zemi za nedotknutelné. A to i kdyby se dopustili zločinu.
Očekává se, že vyšetřování se potáhne delší dobu. Zkrátit pobyt prominentních Saúdů v rijádském hotelu může pouze rychlé vyplacení požadovaných částek. Na to korunní princ a vyšetřovatelé sázejí.
Mezi zadrženými je i princ Alvalíd bin Talál, hotelový magnát a s téměř dvaceti miliardami dolarů majetku jeden z nejbohatších lidí na světě. Ten k obchodním cestám používal ještě před nedávnem soukromý airbus s pěti ložnicemi, tureckou lázní a parkovacím místem pro luxusní rolls-royce.
Princ si v nedávném rozhovoru pro časopis Forbes postěžoval, že mu byl v rámci mocenské hierarchie v zemi přisouzen podle jeho názoru jen málo významný post.
Na webové stránce hotelu, v němž letos při své návštěvě Saúdské Arábie přenocoval mimo jiné také americký prezident Donald Trump, stojí stručné oznámení, že telefonní linky jsou v současnosti mimo provoz.
"Vzhledem k nepředvídaným okolnostem, jež nastaly mimo hotel Ritz, bylo správě hotelu nařízeno ubytovat počínaje 4. listopadem vysoce postavenou vládní delegaci," oznámil agentuře AFP saúdskoarabský byznysmen, který chtěl hotelových služeb využít.
Před několika málo týdny v rijádském Ritzu bydleli účastníci investičního summitu, označovaného neoficiálně za "davoské fórum v poušti". Princ Mohammed bin Salman se v jeho průběhu snažil předvést obraz moderní saúdskoarabské společnosti, která se nyní pod jeho vedením vydává na cestu reforem.