Minsk - Bělorusko vzdalo snahu o záchranu měny a ruší všechna omezení pro pohyb jejího kurzu.
Podrobnosti zatím nejsou jasné, vláda a centrální banka ale ve společném sdělení uvedly, že jakmile stanoví nový kurz, budou moci komerční banky měnu libovolně nakupovat a prodávat.
Analytici podle agentury Reuters čekají, že běloruský rubl bude devalvovat o 20 až 30 procent, jakmile padnou omezení.
"Vláda a centrální banka zajistí, že budou odstraněny restrikce směnného kurzu (běloruského) rublu u transakcí mezi bankami a podniky," píše se ve společné zprávě, ze které cituje agentura Reuters. Země se až dosud snažila devalvaci měny všemožně bránit, špatný stav ekonomiky jí však nedává jinou možnost.
Až dosud mohly běloruské banky stanovovat kurz rublu maximálně do deseti procent od úředně stanoveného fluktuačního pásma. Kurz na ulici byl mnohem slabší.
Bělorusko je v hluboké hospodářské krizi a spoléhalo, že mu z ní pomůže sousední Rusko. To ale odmítlo Minsku poskytnout úvěr. Centrální banka se snažila kurz měny bránit, od začátku roku už ale spotřebovala asi čtvrtinu devizových rezerv.
Bělorusové v posledních týdnech v panice vybírali z bank peníze a snažili se získat co nejvíce valut. V bankých a směnárnách se tvořily obrovské fronty.
Běloruská ekonomika od sovětských časů neprošla zásadnější transformací, soukromý sektor je v zemi velmi malý. Vláda udržuje při životě i ztrátové státní podniky, aby zachovala vysokou zaměstnanost.
V zemi panuje značné napětí po prosincových prezidentských volbách, ve kterých podle oficiálních výsledků získal Lukašenko 80 procent hlasů. Opozice označila volby za zmanipulované a výsledky za zfalšované, podle ní prezident nezískal ani 50 procent hlasů a jeho popularita nadále klesá.
Většina předáků opozice skončila po volbách ve vazbě, velká vlna zatýkání postihla několik stovek osob.
Minulý týden pak následoval výbuch ve stanici metra v Minsku, který usmrtil třináct lidí.