Francouzská vláda s projektem souhlasí a přislíbila, že dvojníkovi bude do pouště poblíž města Abú Zabí zapůjčovat obrazy a další umělecké předměty.
Paříž vyslovila souhlas s tím, aby se nové muzeum jmenovalo Louvre. Vlastně Spojeným arabským emirátům prodala licenci.
Souvisí to s Airbusem ?
Zdaleka ne všichni Francouzi jsou ale odvážným projektem nadšeni. Někteří umělci,akademici i média obviňují muzeum i ministerstvo kultury, že jedinečné kulturní dědictví zpeněžuje nedůstojným způsobem.
Někteří kritici vládě podsouvají,že se tímto způsobem snaží získat levnou ropu a odbyt pro doposud nepříliš úspěšné a prodávané Airbusy A380.
"Pokud nám zaleží na zachování a vystavovaní našich pokladů, jak obhájíme fakt, že s nimi zacházíme jako s nějakým platidlem?" položili si tři přední kunsthistorici řečnickou otázku v komentáři, otištěném deníkem Le Monde.
"Důvod této kulturní eskapády je nasnadě. Ropa je drahá a Airbusy je třeba prodávat," přisadil si další deník Libération.
Muzeum ano, Louvre ne
Časopis o umění La Tribune de l´Art zorganizoval petici, kterou podepsalo téměř tisíc ředitelů muzeí a galerií po celé Francii. Nemají nic proti stavbě muzea v Abú Zabí s francouzskou pomocí, ale odmítají propůjčení názvu Louvre.
V SOUVISLOSTECH
- Největší letiště i hotel ? Jeďte do Dubaje
Ředitelka Správy francouzských muzeí Francine Mariani-Ducrayová rozhodnutí hají. Podle ní by se umělecká díla měla kolovat a měli by se z nich těšit lidé po celém světě.
Podrobnosti o projektu nejsou zatím známé, francouzská vláda ani emirát Abú Zabí podrobnosti nezveřejnily. Není ani jasné, zda stavba bude architektonicky přesnou kopií francouzské budovy.
Louvre nebude jedné slavné jméno, které se v Abu Zabí brzy objeví. Povolení postavit svého klona dalo emirátu také newyorské Guggenheimovo muzeum.
Vysoké ceny ropy vyvolaly v posledních letech v bohatých monarchiích Perského zálivu obrovský stavební boom.Jeho součástí jsou i projekty na "přestěhování" známým muzeí a galerií do místní pouště.
Bombastických projektů přibývá
V Abú Zabí také nedávno otevřeli největší hotel světa a emirát nyní investoval sedmadvacet miliard dolarů na vybudování umělého ostrova Sádíját. Tam budou luxusní hotely, muzea, zábavní i nákupní centra i golfová hřiště.
Sousední Dubaj už své umělé souostroví téměř dokončil,chystá nový luxusní resort ve tvaru mapy světa. Nyní se v Dubaji staví nová zábavní město i největší mrakodrap světa, takzvaný Búrdž Dubaj.
U města by mělo brzy být také největší letiště planety.
Spojené arabské emiráty sjou federací sedmi emirátů,z nichž Abú Zabí a Dubaj jsou největší a nejdůležitější. Abú Zabí je hlavním městem země a Dubaj obchodní metropolí i největším přístavem.
Země cíleně buduje atrakce a infrastruktury pro turisty, aby si zajistila příjem peněz i po vyčerpání svých zásob ropy. Ty jsou odhadovány na 97 miliard barelů, což představuje osm procent celosvětových zásob "černého zlata."