Věrní opouštějí Airbus, kupují Boeing

dkl
7. 12. 2006 9:50
Frankfurt - Lufthansa, která si jako první objednala A380 od Airbus, utíká ke konkurenci a nakupuje Boeing.
Foto: Lufthansa

Druhé největší evropské aerolinie se musí vypořádat s rapidním růstem počtu pasažérů a již nemohou déle čekat na zpožděnou dodávku superjumba A380 firmy Airbus. Kupují proto dvacet kousků 747-800, které by měly tyto stroje nahradit.

Za nová letadla zaplatí Lufthansa 5,5 miliardy dolarů, tedy asi 115 miliard korun. Přesto ale německá firma na Airbus úplně nezanevřela, protože společně s touto objednávkou se dohodla i na koupi sedmi letadel A340 právě od tohoto evropského výrobce.

Lufthansa byla k nákupu Boeingů téměř dotlačena. Letadla zkrátka musela někde koupit, aby byla schopna "obhospodařit" všechny zákazníky.

Sbohem, Evropané

Analytici se domnívají, že by toto mohl být signál odklonu aerolinek od evropského Airbusu právě proto, že Lufthansa patřila k nejtrpělivějším čekatelům na A380.

"Nákup modelu 747 podtrhuje naši strategii růstu kapacit a zlepšování služeb," řekl pro BBC šéf Lufthansy Wolfgang Mayrhuber.

"Perfektně zapadá do naší mezikontinentální letky a kapacitně zapadá mezi A340 s třemi sty místy a A380 s 550 místy," dodává.

Větší letadla od Boeingu budou dodána v roce 2010, Airbus stihne dodat první A340 již v roce 2008.

Boeing začal s výrobou modelu 747-800 teprve v listopadu loňského roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy