Štrasburk - Evropská komise nechce zničit místo, kde se zrodila Solidarita, centrum polského odporu proti komunistickému režimu.
"Komise nehodlá gdaňské loděnice zavřít," řekl v úterý před poslanci Evropského parlamentu eurokomisař pro vnitřní trh Charles McCreevy.
"Chtěli bychom nicméně, aby loděnice prošly zásadní a hlubokou rekonstrukcí a aby se staly úspěšnou firmou schopnou soutěžit na trhu EU," zdůraznil.
Ve vzrušené debatě tak uklidnil polské poslance, kteří protestovali proti záměru Evropské komise, aby Varšava vrátila až 1,3 miliardy eur, tedy pomoc, kterou státní loděnice obdržely ze státní pokladny od května 2004, kdy Poláci vstoupili do EU.
Právě to by totiž prakticky znamenalo okamžitý zánik slavných loděnic.
Debata se tak stočila již jen na technické problémy, tedy především na to, zda uzavřít jen jeden nebo dva ze tří posledních skluzů, kterými jsou propojeny suché doky a moře.
Tady se psaly dějiny
Za zachování loděnic lobboval také polský exministr zahraničí Bronislaw Geremek. "Loděnice jsou důležité pro historii Evropy. Tady byly uznány sociální hodnoty, které jsou pro střední Evropu ústředním tématem," prohlásil.
Odborníci ale upozorňují na to, že emotivní slovní přestřelky Polska a EU kolem loděnic jsou bouří ve sklenici vody.
Největší část restrukturalizace, zeštíhlení zaměstnanců loděnic z někdejších 17 tisíc v 80. letech na dnešní tři tisícovky, má totiž podnik již za sebou.