Lisabon - Když počátkem srpna Portugalsko nabídlo nelegálním přistěhovalcům šanci, jak si vyřídit povolení k pobytu, prezentovala to lisabonská vláda jako gesto dobré vůle.
Jenže přesně měsíc od vyhlášení generálního pardonu pro ilegály, kteří si chtějí v Portugalsku hledat práci, musel Lisabon celé opatření se skřípěním zubů zrušit. Důvod? Imigranti vzali vládní Úřad pro cizince a hranice (SEF) doslova ztečí.
Zatímco úřady očekávaly maximálně několik tisícovek zájemců z celkového počtu zhruba 200 tisíc nelegálních přistěhovalců v Portugalsku, SEF jen za prvních pět dnů registroval na 900 tisíc žádostí.
Přijeli i imigranti odjinud
Nešlo přitom zdaleka jen o "domácí" přistěhovalce. Díky neexistenci hranic v schengenském systému se do Portugalska vydaly i zástupy imigrantů ze Španělska a Itálie.
Záměrem zákona bylo legalizovat pobyt především těm, kteří v Portugalsku pracují načerno. Podmínkou pro získání povolení k pobytu byl totiž příslib od zaměstnavatele, a tím i možnost registrovat se na úřadu práce.
V zemi žije oficiálně 460 tisíc přistěhovalců, především Brazilci, Angolané, Guinejci a obyvatelé Pobřeží slonoviny.
Jednorázové legalizace pro ilegální migranty není v Evropě nijak výjimečná. Nedávno ji podniklo Německo, v roce 2005 Španělsko a loni pak Itálie.