Hasicí přístroj i kel z narvala. Tak kolemjdoucí zpacifikovali útočníka z Londýna

Martina Heroldová Martina Heroldová
30. 11. 2019 12:41
Dechberoucí hrdinství. Tak označil okamžitý zásah kolemjdoucích, kteří zpacifikovali útočníka na London Bridge poté, co zavraždil dva lidi, starosta britské metropole. K zadržení teroristy použili hasicí přístroj a překvapivě kel narvala. Jejich odvahu ocenili policisté i hlava anglikánské církve.
Lidé zpacifikovávají útočníka na London Bridge
Lidé zpacifikovávají útočníka na London Bridge | Foto: Twitter Daren of Plamouth

Osmadvacetiletý Usman Khan při útoku nožem v centru Londýna zranil pět lidí, dva z nich zemřeli. Jeho běsnění začalo na severní straně London Bridge v pátek kolem druhé hodiny.

K jeho rychlému dopadení a zneškodnění nejvíce přispěli náhodní kolemjdoucí, které nyní Británie oslavuje jako hrdiny. Použili přitom trochu bizarních prostředků, které měli zrovna po ruce. Zveřejněné nahrávky z místa ukazují, jak útočníka pronásledují muži s hasicím přístrojem a obrovským klem narvala jednorohého - kytovce, který žije v mořích u severního polárního kruhu. 

Khan začal s útokem v nedaleké Fishmonger's Hall, sídle londýnské společnosti rybářů. Polský kuchař jménem Łukasz, který byl tou dobou v budově, podle svědků popadl více než 1,5 metru dlouhý kel z narvala jednorohého a rozeběhl se k útočníkovi, který hrozil odpálením zařízení, které se později ukázalo být maketou. Píše o tom britský deník The Times.

"Muž, který byl s námi ve Fishmonger's Hall, vytrhl ze zdi metr a půl dlouhý kel narvala a běžel ven čelit útočníkovi. Snažili jsme se pomoci obětem uvnitř, ale tento muž je hrdina," napsala jedna ze svědkyň na Twitteru. To potvrzuje i kuchařův kolega. "Łukasz popadl nedaleký roh a rozběhl se k němu, bodl se při tom do ruky, ale nadále roh svíral. Zranění ho nezastavilo, aby útočníka porazil. Łukasz je hrdina," řekl deníku jeho kolega.

Venku se k pronásledování teroristy přidali dva další muži, kteří jsou na nahrávce zachyceni. Jeden z nich ke zneškodnění teroristy použil hasicí přístroj, kterým se jej snažil zastavit. Třetí muž útočníkovi vytrhl z rukou nůž a utíkal s ním pryč. Útočníka poté muži povalili na zem a zadrželi, než jej policisté zastřelili. Všichni tři riskovali život, aby zabránili dalším obětem a zraněným. 

Jedním z hrdinů, kteří útočníka zastavili, je podle britských médií také John Ford, který byl v roce 2004 odsouzen na doživotí za vraždu 21leté mentálně postižené dívky. V den útoku byl z vězení po 15 letech propuštěn. 

Útočník Usman Khan byl v minulosti odsouzen za činy související s terorismem, propustili ho asi před rokem pod podmínkou, že bude nosit elektronický náramek. V budově Fishmonger's Hall se účastnil semináře pořádaného kriminologickým oddělením univerzity v Cambridge, který měl pomoci pachatelům trestných činů znovu se začlenit do společnosti po propuštění z vězení. Na sobě měl falešnou sebevražednou vestu a hrozil, že budovu vyhodí do vzduchu, než vyběhl na most.

Deník The Guardian napsal, že Khan byl odsouzen v roce 2012 spolu s dalšími extremisty, kteří plánovali útoky na londýnskou burzu či Westminsterské opatství. Na ručně napsaném seznamu jejich cílů byl podle britských médií i nynější premiér Boris Johnson, který byl tehdy londýnským starostou. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí al-Káida.

 

Právě se děje

Další zprávy