Rabat - Nepokoje v arabském světě, vyvolané úspěšným svržením diktátorů v Egyptě a Tunisku, se v neděli rozšířily i do jinak klidného Maroka.
Tísíce převážně mladých lidí demonstrovaly v centru hlavního města Rabatu, v Casablance a Marákeši.
Maročané, stejně jako občané ostatních arabských zemí, volají po omezení pravomocí krále Mohameda VI., potlačení korupce, posílení demokracie a zlepšení životní úrovně.
Přestože podle analytiků patří Maroko díky reformnímu panovníkovi, volenému parlamentu a úspěšné ekonomice k nejstabilnějším zemím v regionu, prvolával dav lidí silná hesla typu "Lidé odmítají ústavu, dělanou pro otroky nebo lid žádá konec autokracie."
Přestože Marocká ekonomika v poslední době skutečně roste a reformy už přinášejí ovoce, neznamená to, že by se země nepotýkala s vážnými problémy. Mnoho mladých a vzdělaných lidí zůstává bez práce a nůžky mezi chudými a bohatými se stále rozevírají.
Marocké bezpečnostní složky do průběhu demonstrace nijak nezasahovaly a dovolily nespokojeným občanům dojít v průvodu až před národní parlament.
Podle zpravodaje BBC Maročané zatím nevolají po králově abdikaci, za což marocká hlava státu velmi pravděpodobně vděčí své reformní politice. Občané však nyní využili situace a žádají další a rozsáhlejší reformy. Jak Mohamed VI. zareaguje, v tuto chvíli není jasné.
Stejně jako v okolních zemích, i v Maroku organizátoři svolávají demonstranty prostřednictvím sociálních sítí, především Facebooku. Skupina nazvaná Hnutí pro změnu 20. března už má na Facebooku 23 tisíc příznivců.
Krvavé střety v Jemenu
Zatímco v Maroku se demonstrace dosud obešly bez násilí, protesty v Jemenu si vyžádaly další oběť.
Podle informací agentury Reuters začali jemenští vojáci v přístavním městě Aden na jihu země střílet ostrou municí poté, co protestující mladící vrhali na jednu z hlídek kamení.
Nejméně jeden z demonstrantů byl zastřelen a další čtyři lidé jsou zranění.
Od čtvrtka, kdy nepokoje v Jemenu propukly, už tak počet obětí stoupnul na dvanáct. Jemenci stejně, jako ostatní požadují, ekonomické i politické reformy, zásahy proti korupci a odstoupení prezidenta Alího Abdullaha Salíha. Ten zemi vládne již 32 let.