Libye potvrdila smrt Bulharkám, ale dohoda je na dosah

Martin Novák Martin Novák
11. 7. 2007 14:53
Tripolis tvrdí, že dohoda o odškodnění vše vyřeší
Obvinění zdravotníci v soudní síni.
Obvinění zdravotníci v soudní síni. | Foto: Reuters

Tripolis - Libyjský Nejvyšší soud 11. července zamítl odvolání pěti bulharských sester, obviněných v severoafrické zemi z nakažení 438 dětí virem HIV. Šestapadesát z nich už zemřelo.

Tribunál potvrdil původní rozsudek: Popravu pro všech pět Bulharek a palestinského lékaře.

Pozůstalí už nežádají popravu

Mluvčí rodin libyjských dětí nakažených virem HIV Ramadán Fitúrí už nicméně předtím v bulharské televizi prohlásil, že je třeba v zájmu nemocných dětí zachránit životy pěti bulharských zdravotnic.

"Naše děti potřebují lékařskou péči. Potřebujeme pomoc Evropské unie, Spojených států a celého světa. Tedy abychom zachránili životy našich dětí, musíme zachránit život bulharských zdravotnic," prohlásil Libyjec.

V Tripolisu zase Kaddáfího nadace oznámila, že příbuzní dětí souhlasili s přijetím finančního odškodnění, což umožní případ sestřiček vyřešit.

Místo vysokého platu osm let za mřížemi

Bulharky přijely do Libye v roce 1998 za lepším výdělkem. Libye totiž - stejně tak jako třeba Saúdská Arábie nebo Kuvajt - nabízí východoevropským lékařům a sestrám dobře placené zaměstnání.

V těchto zemích pracovalo a pracuje i řada českých zdravotníků.

Bulharky však pracovaly v Libyi jen několik měsíců. Posledních téměř osm let tráví v zajetí.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. | Foto: Reuters

Mezinárodně uznávaní experti potvrdili, že libyjské děti se nakazily virem v nemocnici ve městě Benghází ještě předtím, než Bulharky do země přijely. Kvůli špatným hygienickým podmínkám.

Libyjská obžaloba tvrdila, že sestry nakazily děti záměrně v rámci pokusů, za které měly dostat dobře zaplaceno.

114 laureátů Nobelovy ceny napsalo libyjskému vedení dopis, v němž odsoudilo, že pět žen ve věku od čtyřiceti do čtyřiapadesáti let a sedmatřicetiletý lékař je nespravedlivě roky drženo mezi čtyřmi stěnami.

Všechny Bulharky mají děti ve věku od devatenácti do třiatřiceti let. Od konce roku 2005 se podmínky, v nichž jsou Bulharky drženy, o něco zlepšily. Ve věznici Džadída se přestěhovaly do křídla, kde jsou prostornější cely i s nábytkem.

Mohli je také pravidelně navštěvovat příbuzní, právníci a bulharští diplomaté.

Palestinský lékař Ašraf Alhadžúdž na tom byl hůř. Libyjci ho drželi v izolaci v prostorách, kde jsou obvykle vězněni lidé odsouzení na smrt.

Lékař, který žije v Libyi od svých dvou let, vypověděl, že mu policisté bránili ve spánku a pouštěli na něj psy.

Odvolané přiznání

Všechny Bulharky pod tíhou situace nejprve přiznaly vinu. Později ale uvedly, že je vyšetřovatelé k doznání nutili mučením a musely podepsat dokumenty v arabštině, kterým nerozuměly.

Foto: Reuters

"Svázali mi ruce nad hlavou a pak mne za ně pověsili na trám od dveří," uvedla nejstarší odsouzená, čtyřiapadesátiletá Sněžana Dimitrovová.

Ta je na tom z celé šestice nejhůře. Předloni se nervově zhroutila a pak si zlomila nohu.

Její čtyřiatřicetietý syn Ivajlo včera v předvečer rozhodnutí soudu uvedl, že s potvrzením rozsudku počítá, ale neztrácí naději na návrat matky.

Kromě ní je prý na tom špatně i její osmdesátiletý otec. "Nedávno prodělal třetí infarkt. To napětí a čekání už nezvládá," řekl Ivajlo v Sofii agentuře Reuters.

Nejmladší Nasja Nenová se pokusila o sebevraždu, protože podle vlastních slov už nebyla schopná snášet mučení elektrickými šoky.

Demonstrace v Sofii na podporu sestřiček.
Demonstrace v Sofii na podporu sestřiček. | Foto: Reuters

Obavy ze zklamání

Její manžel se včera vyjádřil opatrně k šancím, že nakonec dojde k dohodě a jeho žena se vrátí domů. "Vývoj už v minulosti několikrát vypadal optimisticky a pak následovalo vždy velké zklamání."

Obžaloba tvrdí, že hlavou celé skupiny je sedmačtyřicetiletá Kristiana Valčevová, v jejímž bytě policie údajně nalezla nádoby s virem HIV.

"Bůh je mým svědkem, že jsem nevinná," uvedla před soudem.

Stejně stará Valentina Siropulová řekla, že elektrošoky ji částečně paralyzovaly tvář a několik měsíců nemohla mluvit.

Tlak Západu sílil

Hlavní nadějí Bulharek nicméně celou dobu bylo a je, že Kaddáfí nebude chtít zbytečně vyhrotit vztahy s Evropskou unií a Spojenými státy krátce poté, co se výrazně zlepšily.

Foto: Reuters

Americký prezident George Bush těsně před rozsudkem poslal Kaddáfímu dopis, v němž mu podle libyjské tiskové agentury Jana nabídl "posílení vzájmených vztahů a jejich další rozvoj."

Západ odvolal embargo OSN proti Libyi poté, co se země na konci roku 2003 vzdala tajného jaderného programu a předtím vydala k soudu muže podezřelé z atentátu na letadlo nad skotským Lockerbie v roce 1988.

Ale jak EU, tak Washington už libyjský režim upozornily, že popravu zdravotníků považují za nepřijatelnou.

Libye už dříve oznámila, že pokud každá rodina dostane jako odškodné deset miliónů eur, ženy budou volné. Bulharsko to až do července 2007 oficiálně odmítalo, protože přijetí návrhu by podle Sofie znamenalo přiznání viny sester. EU však s Tripolisem o finanční kompenzaci vyjednávala.

 

Právě se děje

Další zprávy