Kaddáfí chce stmelit Afriku. Pod jednu africkou vládu

rst, Reuters, BBC
4. 7. 2007 7:00
"Spojené státy africké" chtějí Libye, Senegal a Zimbabwe
Muammar Kaddáfí vládne Libyi od roku 1969. Postupně převádí moc na svého syna
Muammar Kaddáfí vládne Libyi od roku 1969. Postupně převádí moc na svého syna | Foto: Reuters

Accra - Plukovník Muammar Kaddáfí má sen. Chtěl by vytvořit jedinou společnou vládu, která by reprezentovala všechny africké státy od Kapského města až po Káhiru.

Svůj plán libyjský vůdce představil zástupcům 53 afrických zemí na summitu Africké unie, který se konal v Ghaně.

Neuspěl však. Hlavy států a vlád jížní a východní Afriky jeho návrh odmítly. Ugandský prezident Yoweni Museveni, který je ve své zemi u moci už přes 20 let, prohlásil, že podporuje ekonomickou integraci, ale že jedna vláda se pro Afriku nehodí, kvůli její různosti.

Hrozí rozpad Unie?

Voják Africké Unie v Mogadišu prochází kolem zabavené munice, která má být zlikvidována
Voják Africké Unie v Mogadišu prochází kolem zabavené munice, která má být zlikvidována | Foto: Reuters

Jednotnou vládu prosazovanou Libyí nebo Zimbabwe zase podpořil například Senegal. "Pokud by Senegal chtěl vytvořit unii s několika dalšími státy, v této místnosti neexistuje síla, která by to Senegalu zakázala," uvedl na summitu senegalský ministr zahraničí Cheikh Tidiane Gadio.

Paradoxní situace by tak mohla nastat, pokud by se tyto státy opravdu rozhodly vytvořit jakési "Spojené státy africké". Stávající Africká unie (AU) by se tím totiž rozpadla na dvě části.

Africká unie
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Africká unie

  • 53 států
  • Oficiální jazyky: angličtina, francouzština, arabština
  • Vyvinula se z Organizace africké jednoty založené v roce 1963
  • Africká unie prohlašuje, že se snaží propagovat demokracii, lidská práva a rozvoj afrického kontinentu například pomocí zahraničních investic (program NEPAD)
  • V srpnu 1999 zvláštní summit v Libyi rozhodl o vytvoření Africké unie založené na modelu Evropské unie.
  • AU začala oficiálně fungovat od července 2002, kdy byl na summitu v Durbanu zvolen předsedou jihoafrický prezident Thabo Mbeki.
  • Současným předsedou je ghanský prezident John Kufuour.
  • První vojenskou akcí Africké unie bylo vysazení jednotek z Jižní Afriky, Etiopie a Mozambiku v Burundi.
  • V dubnu 2004 AU vyslala 7000 mírových jednotek do súdánské provincie Dárfúr.
  • Vojáci mají primárně ochraňovat statisíce vnitřně vysídlených osob v uprchlických táborech.
  • V červnu Súdán souhlasil s vytvořením zvláštní OSN/AU jednotky o síle 20 000 vojáků, která má v Dárfúru nahradit právě vojáky Africké unie. Ti podle pozorovatelů udělali jen málo pro to, aby zabránili násilí.
  • Súdán požaduje, aby tyto jednotky byly pod kontrolou Africké unie spíše než pod kontrolou OSN. Rád by, aby vojáky tvořili převážně Afričané
  • Africká unie chce také více jednotek, které by nahradily 1600 Uganďanů, hlídkujících v somálském hlavním městě Mogadišo. Hovoří se o armádě o síle 8000 mužů.

S tím však většina členských států AU nesouhlasí. "Pro nás všechny by bylo užitečnější, pokud by žádná odštěpená frakce nevznikla," prohlásil například ghanský ministr informací Kwamena Bartels.

Prvním "Afričanem" byl Nkrumah

Tři hlavní státy, které podporují vznik panafrické vlády, tvrdí, že jedině tak lze bojovat s chudobou, ekologickými problémy, globalizací a dalšími problémy, kterým kontinent čelí.

Jejich společným vzorem je Kwame Nkrumah, který přivedl Ghanu před 50 lety k nezávislosti. Ten je považován za prvního "Afričana", který chtěl sjednotit celý kontinent.

"Můj prezident je tady se svým perem připraven podepsat dohodu," uvedl senegalský ministr zahraničí. "Někteří z nás začnou a jiní budou následovat.Tak kdo tedy začne? Senegal je připraven," snažil se povzbudit své kolegy.

Brzdil ho třeba nigerijský ministr zahraničí Nana Akufo-Addo. "Znáte problémy Evropské unie, která má 25 států, teď už tedy 27," upozornil na summitu na jedno z největších úskalí. "Jenže my máme 53 států."

Kaddáfí: Jsem vždy optimista

Kaddáfí, který je v Libyi u moci téměř čtyřicet let, sám sebe označuje za "bojovníka za Afriku". 

Do Ghany dorazila také první africká prezidentka Ellen Johnson-Sirleafová z Libérie
Do Ghany dorazila také první africká prezidentka Ellen Johnson-Sirleafová z Libérie | Foto: Reuters

Přestože nápad na vytvoření Spojených států afrických přednesl na summitu právě on, je přesvědčen, že rozhodnutí musí vzejít od afrického lidu a ne od afrických vůdců z konferenční místnosti.

Na otázku, zda se do budoucna dívá s optimismem, libyjský vůdce s černými brýlemi a černou čapkou na hlavě, odpověděl: "Já jsem vždy optimistický."

Zatímco o aktu afrického sjednocení mluvili politici dlouhé hodiny, opět ignorovali velká africká témata, jako je krize v Dárfúru, Somálsku nebo v Zimbabwe. Právě za to si vysloužili největší kritiku.

 

Právě se děje

Další zprávy