Libanonským Bejrútem otřásly výbuchy. Počet obětí stoupá, otřesy byly až na Kypru

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 4. 8. 2020 21:27
Libanonským hlavním městem Bejrútem v úterý odpoledne otřáslo několik explozí. Došlo k nim v oblasti přístavu, kde podle vládních činitelů byly uložené vysoce výbušné materiály. Výbuch zabil podle ministra zdravotnictví minimálně padesát lidí, tisíce dalších jsou podle úřadů zraněné.

Televize Al-Arabíja hovoří o několika výbuších, které byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu a způsobily materiální škody. Podle AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov.

Ministr zdravotnictví Hamad Hassan novinářům původně řekl, že v přístavu došlo k výbuchu lodi, která vezla zábavní pyrotechniku. Záběry libanonských médií ale naznačují, že jde spíše o sérii explozí. Je na nich vidět několik domů srovnaných se zemí a řada požárů.

"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," citovala svědka agentura Reuters. Další lidé popisují vybitá okna v celém bejrútském centru a zraněné lidi.

Podle odhadů výbuch poškodil domy až do vzdálenosti 10 kilometrů a na záběrech místních médií jsou zničená a převrácená auta. Stanice CNN píše, že exploze poničila mimo jiné sídlo bývalého předsedy vlády Saada Harírího i kancelář této americké televize. Korespondent televize Ben Weldeman cituje svědky z přístavu, kteří popisují "totální destrukci".

Podle místní stanice LBCI je po výbuchu v Bejrútu lehce zraněna premiérova žena, dcera a několik poradců.

"Byla jsem kilometry daleko, ale všude kolem mě je rozbité sklo. Exploze byla cítit po celém městě," popsala novinářka arabské televize Al Jazeera Zejna Chodrová. "V ulicích města je chaos," dodala. Libanonská média informují o lidech uvězněných pod troskami.

Někteří svědci už teď mluví o přeplněných nemocnicích, ministr zdravotnictví vyzval všechna zařízení v oblasti, aby se připravila na velký přísun raněných. Stanice LCBI informovala, že jedna z nemocnic už přijala 500 raněných a pro další nemá kapacity, zařízení vyzývají obyvatele k darování krve. Na místo se snaží dostat i zástupci Červeného kříže.

Rajna Masriová, která bydlí několik kilometrů od skladiště, televizi CNN řekla, že zničehonic ucítila něco jako zemětřesení. "Můj byt se začal vodorovně třepat, najednou jsem uslyšela explozi, která vyrazila okna a dveře," popsala.

K výbuchům došlo v době, kdy Libanonem zmítá nebývalá finanční krize způsobená pádem měny, mnozí lidé přišli o práci. Následné prudké zdražení potravin dostalo mnohé domácnosti do velkých problémů. Podle nevládní organizace Save the Children trpí jen v Bejrútu půl milionu dětí hlady. 

Některá libanonská města a vesnice se potýkají s výpadky elektřiny. Například hlavní bejrútská nemocnice, která lečí i pacienty s nemocí covid-19, musela vypnout klimatizaci.

Průběžně aktualizujeme.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Inter a Bergamo v nové sezoně září

Fotbalisté Interu Milán zůstali při střelecké chuti i v druhém utkání v novém ročníku italské ligy. Po úvodním vítězství 4:3 nad Fiorentinou vyhráli úřadující vicemistři na stadionu nováčka Beneventa 5:2 a v tabulce jsou třetí. Vedoucí Neapol dala ve dvou zápasech osm branek a žádnou nedostala, lepší skóre má i Bergamo po výhře 4:1 nad Laziem.

Dva góly milánského celku vstřelil Romelu Lukaku, který otevřel skóre hned v úvodní minutě. Favorizovaní hosté vedli na konci prvního poločasu už 4:1.

Vysoce produktivní je na počátku sezony také Atalanta Bergamo, která udržela čtyřbrankovou normu i na hřišti římského Lazia. Dvakrát se prosadil Argentinec Alejandro Gómez.

První výhru v Serii A si připsala Spezia. Po historickém postupu mezi elitu dokázala v druhém utkání zvítězit v Udine 2:0, i když od 66. minuty hrála bez vyloučeného stopera Claudia Terziho. Oba góly dal bulharský útočník Andrej Galabinov.

Další zprávy