Idylu Libanonu střídá bezmoc. Zemi pustoší nevídaná krize, jídla je málo, hněv sílí

Martin Novák Martin Novák
14. 7. 2020 18:40
Libanonu se přezdívalo Švýcarsko Blízkého východu. Fungoval jako bankovní a finanční centrum arabského světa, dalo se zde podnikat bez velké byrokracie a nadměrného zasahování státu, ve srovnání s okolními diktaturami v zemi panovala intelektuální a názorová svoboda. Jenže nyní je všechno jinak.
Nepokoje v Bejrútu, hlavním městě Libanonu.
Nepokoje v Bejrútu, hlavním městě Libanonu. | Foto: Reuters

Idylu narušila v druhé polovině sedmdesátých let občanská válka, na které se do velké míry podepsaly ambice okolních států: Sýrie, Íránu, Izraele, Palestinců. I z války ale dokázal Libanon rychle povstat, ekonomický růst a stavební boom z něj opět udělaly prosperující zemi, přestože se do médií dostávala spíše kvůli přestřelkám mezi hnutím Hizballáh a Izraelem.

Dobré dny má ale Libanon za sebou. Od loňského podzimu jej zasáhla hluboká krize, kterou ještě na jaře zhoršila omezení kvůli koronaviru. Blízkovýchodní země tak začíná připomínat rozvrácený stát: Místní měna, libanonská libra, ztratila od října 80 procent své hodnoty vůči americkému dolaru. Prudké zdražení potravin dostalo mnohé domácnosti do velkých problémů.

Mapa Libanonu.
Mapa Libanonu. | Foto: Aktuálně.cz

"Bohužel je vláda v tuto chvíli prakticky bezmocná a centrální banka už není schopná intervenovat," cituje list Financial Times bývalého viceguvernéra centrální banky Násira Saídího.

Některá libanonská města a vesnice se potýkají s výpadky elektřiny. Například hlavní bejrútská nemocnice, která lečí i pacienty s nemocí covid-19, musela vypnout klimatizaci, což je tristní vzhledem k vysokým letním teplotám ve městě.

Není dost paliva, nezaměstnanost stoupla zhruba na třetinu práceschopného obyvatelstva. V důsledku tvrdých opatření kvůli šíření koronaviru letos očekává vláda ekonomický propad o dvanáct procent. Přes tisíc firem a podniků oznámilo podle Libanonské obchodní komory bankrot. Vláda oznámila, že není schopná splácet dluhy věřitelům a žádá o pomoc u Mezinárodního měnového fondu. Zhruba polovina libanonských státních příjmů přitom jde na splácení dluhu.

"Maloobchodníci zavřeli obchody, protože s nepřetržitě se měnícím kurzem nedokážou zajistit import ani stanovit ceny. Někteří přijímají platby výhradně v dolarech," napsala ve své reportáži z Bejrútu agentura AP.

Pětimilionový stát se dostal do obrovských problémů, které ale začaly už válkou v sousední Sýrii. Ta v podstatě zničila obchod mezi oběma zeměmi, pro Libanon byla Sýrie klíčovým partnerem. Navíc do Libanonu přišel milion syrských uprchlíků, země takový příliv obtížně zvládá.

Syrská válka poškodila libanonskou turistiku, lidé přestali jezdit k moři, za nákupy do Bejrútu i za památkami, jako jsou římský Jupiterův chrám v Baalbeku nebo archeologické vykopávky ve městě Byblos. Katastrofu pak dokonal koronavirus.

V obavách z budoucnosti se Libanonci vrhli do bank, aby vybrali své vklady. Od začátku roku tak z libanonských finančních ústavů zmizelo v přepočtu téměř šest miliard dolarů (přes 140 miliard korun).

Hněv a frustrace přerůstají v pouliční násilí. Demonstranti házejí kameny a smetí nejen na policisty, ale útočí také na banky, které mnoho Libanonců považuje za hlavního původce problémů.

Na začátku července se upálil v centru Bejrútu jedenašedesátiletý muž. Ve vzkazu napsal, že se ocitl ekonomicky na mizině a nemá peníze ani na nákup jídla, proto volí dobrovolný odchod ze života.

Video: V Libanonu je nejvíc syrských uprchlíků, jejich odsun připomínal Sudety, říká Haluzík

Vyhnání Syřanů z města Mizaiara bylo jako odsun Němců ze Sudet po druhé světové válce, nenávist vůči uprchlíkům se naštěstí nevalila celým Libanonem. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy