Rodinný spor na troskách Sýrie. Asad jde po svém bratranci, nejbohatším muži země

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2020 13:05
Syrský prezident Bašár Asad s pomocí Ruska a Íránu vyhrál válku a udržel se u moci. Katastrofální ekonomická situace jeho rozvrácené země ale vede k roztržce s jeho nejbližšími spojenci a spolupracovníky. Dokonce s příbuznými.
Prezident Sýrie Bašár Asad se syrskými vojáky v Idlibu.
Prezident Sýrie Bašár Asad se syrskými vojáky v Idlibu. | Foto: Reuters

V úterý syrská vláda zmrazila účty nejbohatšího Syřana, kterým je jednapadesátiletý Rámí Machlúf, bratranec prezidenta Bašára Asada. Machlúf dosud patřil spolu s prezidentem a jeho bratrem Máhirem Asadem mezi tři nejmocnější muže režimu. Podle vlády dluží Machlúf státu na daních v přepočtu čtvrt miliardy dolarů (více než šest miliard korun). Asadův bratr Máhir je velitel elitní čtvrté obrněné divize syrské armády. 

V roce 2011, kdy válka v Sýrii začala, tvořilo Machlúfovo podnikatelské impérium podle odhadů deníku Financial Times šedesát procent syrské ekonomiky.

Byznysmen využívající rodinných vazeb na prezidenta vlastnil největšího mobilního operátora Syriatel, banky, média, stavební firmy i leteckou společnost. V Německu upoutal pozornost tím, že chtěl být výhradním dealerem vozů Mercedes v Sýrii, což automobilka odmítla.

Během války financoval provládní milice, které Asadovi pomáhaly proti povstalcům a umožnily jeho režimu přežít. Teď jde o přežití Machlúfovu byznysu. Není známý přesný důvod, proč se s Asadem rozešel ve zlém, podle obvykle dobře informovaného amerického listu Wall Street Journal režim prostě potřebuje peníze a chce je nyní od podnikatelů, kterým umožnil zbohatnout.

O vážnosti roztržky svědčí také fakt, že Machlúf vše zveřejnil na svém facebookovém účtu. Uvedl, že syrská tajná služba ho začala pronásledovat, přitom ji v minulosti podporoval a stál pevně za režimem.

"Čekal by někdo, že tajné služby půjdou po firmách Rámího Machlúfa, který byl jejich největším zastáncem?" pokládá si Asadův bratranec na videu řečnickou otázku. Není jasné, zda je nyní v Sýrii, v Libanonu, nebo někde jinde. Jeho dva synové žijí v Dubaji, odkud dávají na sociální sítě fotografie s drahým šampaňským a automobily Ferrari, které vlastní.

Kromě Machlúfa má zmrazené účty také podnikatel Taríf Achrás, který je příbuzný Asadovy manželky Asmy. Jeho firmy ovládají většinu dovozu potravin a mají v podstatě monopol na zásobování rýží či cukrem.

Syrský režim už z minulosti zná krvavé konflikty mezi prominenty. Proti bývalému prezidentovi Háfizu Asadovi - otci Bašára - se v roce 1984 otevřeně postavil jeho bratr Rifát. Jeho jednotky dokonce bojovaly proti těm, které zůstaly věrné Háfizovi. Střet skončil dohodou o odchodu Rifáta do exilu v Londýně. Nyní žije ve Francii.

V roce 2012 zemřel při pumovém útoku vlivný šéf kontrarozvědky Asíf Šavkát, manžel Bašárovy sestry Bušry. Z atentátu byli původně podezřelí protivládní povstalci, ale syrská opozice tvrdí, že švagra nechal zlikvidovat sám Asad kvůli podezřelým kontaktům s tureckou rozvědkou a obavám z jeho zrady.

Asadův režim má nyní pod kontrolou zhruba dvě třetiny Sýrie. Země má však po devíti letech války zdevastovanou infrastrukturu a šest milionů Syřanů uprchlo do zahraničí.

Video: Chtěli jsme změnu, ne špinavou válku, říká Syřan

Konflikt v Sýrii může vyvolat třetí světovou válku, řešením je dohoda Ruska s USA, říká Mazen Maialeh, Syřan žijící v Praze. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy