Nahr Bárid - Jásot, radost a úleva. Vojáci libanonské armády si v neděli mohli po 106 dnech obléhání palestinského tábora na severu země oddechnout.
Zabili posledních 31 členů radikální organizace Fatáh al-Islám. O život přišel i jejich šéf Shaker al-Abssi.
Teď už zbývá jen chytit deset zbývajících islamistů, kterým se při posledním zátahu na Nahr Bárid podařilo utéct.
Libanonský premiér Fuád Siniura práci vojáků ocenil. Jejich vítězství nad teroristy přirovnal k "heroickým činům bojovníků odboje", kteří se loni střetli s Izraelem.
Měl na mysli 34 dnů trvající válku mezi izraelskou armádou a libanonským Hizballáhem.
Na tábor teď dohlédne Libanon
Tři měsíce trvající boje byly nejhorší, jaké Libanon zažil od konce občanské války v letech 1975 až 1990. Zemřelo při nich 157 vojáků, nejméně 131 ozbrojenců a 42 civilistů.
Armáda při střetech používala těžkou techniku, včetně dělostřeleckého a leteckého bombardování.
Drtivá většina ze 40.000 obyvatel tábora z místa utekla poté, co střelba 20. května začala. Na místě zůstali členové Fatah al-Islámu a další přívrženci vůdce Shakera al-Abssiho.
Libanonská armáda v uplynulých týdnech hlásila, že mezi mrtvými radikály byli také Libanonci, Syřané, či Saúdové - většinou veteráni povstaleckých bojů z Iráku.
Palestinská skupina vznikla podle všeho loni. Hlásila se k idejím mezinárodní teroristické organizace Al-Káidy, kontakty na Usámu bin Ládina a jeho lidi ale popírala.
Bejrút obviňuje Fatah al-Islám také z napojení na syrskou tajnou službu.
Návrat života do zničeného Nahr Báridu každopádně potrvá.
Armáda nejdříve plánuje odminování a poté přestavbu celého tábora. Siniura totiž chce, aby Nahr Bárid řídily libanonské úřady. Ostatní uprchlické tábory jsou přitom v rukou jednotlivých palestinských frakcí.