Hizballáh ostřeluje Izrael. Ve své videohře

man
1. 9. 2007 15:00
Hra má pomoci nalákat nové rekruty. Uvnitř VIDEO
Stoupenci Hizballáhu s vlajkou hnutí na shromáždění v Teheránu.
Stoupenci Hizballáhu s vlajkou hnutí na shromáždění v Teheránu. | Foto: Reuters

Bejrút - Ozbrojenci libanonského Hizballáhu po roce znovu odpalují rakety na Izrael, střílejí na izraelské tanky a pokoušejí se obklíčit a zajmout izraelské vojáky.

Nikoliv ve skutečnosti, ale v nové videohře, kterou hnutí za pomoci sympatizujících programátorů a designérů vrhlo na trh.

Simulace skutečné války?

Hra, která údajně věrně simuluje loňský čtyřiatřicetidenní konflikt mezi Hizballáhem a armádou židovského státu, má poněkud zavádějící  a nicneříkající název. Special Force 2.

Autoři očekávají, že se v arabském světě stane trhákem. Stojí v přepočtu deset dolarů a ještě před oficiálním zahájením prodeje se prý objednávky jen hrnuly

Text pokračuje pod videem. 

Podívejte se na ukázky ze Special Force 2

 

Ideologové šíitského islámského hnutí ale doufají, že efekt nebude pouze finanční. Hra má podle jejich představ inspirovat mezi mládeží další následovníky těch, kteří vloni s Izraelci bojovali.

Poselství dětem

"Special Force 2 prezentuje dětem kulturu našeho hnutí odporu. A předává jim poselství, že vůči okupaci je třeba se postavit a že země a národ musejí být bráněny," uvedl mediální zástupce Hizballáhu Alí Dáhir.

Uvedl, že Special Force 2 věrně kopíruje průběh nekterých fází loňské války a hráči si mohou procházet situacemi, které se skutečně staly.

Skutečné izraelské tanky v Metulle na hranici s Libanonem.
Skutečné izraelské tanky v Metulle na hranici s Libanonem. | Foto: Martin Novák

Čím více izraelských vojáků hráč zabije nebo zajme, tím víc získá bodů a zbraní pro další kola.

Ve skutečné válce vloni zahynulo na 1200 Libanonců a 158 Izraelců. Hizballáh označil konflikt za své vítězství, přestože se musel stáhnout daleko od izraelské hranice a jih Libanonu nyní hlídají jednotky OSN.

V Izraeli je výsledek války považován za neúspěch, protože se i přes nasazení drtivé síly nepodařilo Hizballáh zničit.

Konflikt začal útokem komanda Hizballáhu na izraelskou vojenskou hlídku. Pět vojáků zahynulo a dva se dostali do zajetí, v němž jsou dodnes.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy