Hizballáh ostřeluje Izrael. Ve své videohře

man
1. 9. 2007 15:00
Hra má pomoci nalákat nové rekruty. Uvnitř VIDEO
Stoupenci Hizballáhu s vlajkou hnutí na shromáždění v Teheránu.
Stoupenci Hizballáhu s vlajkou hnutí na shromáždění v Teheránu. | Foto: Reuters

Bejrút - Ozbrojenci libanonského Hizballáhu po roce znovu odpalují rakety na Izrael, střílejí na izraelské tanky a pokoušejí se obklíčit a zajmout izraelské vojáky.

Nikoliv ve skutečnosti, ale v nové videohře, kterou hnutí za pomoci sympatizujících programátorů a designérů vrhlo na trh.

Simulace skutečné války?

Hra, která údajně věrně simuluje loňský čtyřiatřicetidenní konflikt mezi Hizballáhem a armádou židovského státu, má poněkud zavádějící  a nicneříkající název. Special Force 2.

Autoři očekávají, že se v arabském světě stane trhákem. Stojí v přepočtu deset dolarů a ještě před oficiálním zahájením prodeje se prý objednávky jen hrnuly

Text pokračuje pod videem. 

Podívejte se na ukázky ze Special Force 2

 

Ideologové šíitského islámského hnutí ale doufají, že efekt nebude pouze finanční. Hra má podle jejich představ inspirovat mezi mládeží další následovníky těch, kteří vloni s Izraelci bojovali.

Poselství dětem

"Special Force 2 prezentuje dětem kulturu našeho hnutí odporu. A předává jim poselství, že vůči okupaci je třeba se postavit a že země a národ musejí být bráněny," uvedl mediální zástupce Hizballáhu Alí Dáhir.

Uvedl, že Special Force 2 věrně kopíruje průběh nekterých fází loňské války a hráči si mohou procházet situacemi, které se skutečně staly.

Skutečné izraelské tanky v Metulle na hranici s Libanonem.
Skutečné izraelské tanky v Metulle na hranici s Libanonem. | Foto: Martin Novák

Čím více izraelských vojáků hráč zabije nebo zajme, tím víc získá bodů a zbraní pro další kola.

Ve skutečné válce vloni zahynulo na 1200 Libanonců a 158 Izraelců. Hizballáh označil konflikt za své vítězství, přestože se musel stáhnout daleko od izraelské hranice a jih Libanonu nyní hlídají jednotky OSN.

V Izraeli je výsledek války považován za neúspěch, protože se i přes nasazení drtivé síly nepodařilo Hizballáh zničit.

Konflikt začal útokem komanda Hizballáhu na izraelskou vojenskou hlídku. Pět vojáků zahynulo a dva se dostali do zajetí, v němž jsou dodnes.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při prvním letošním lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů

Při lodním neštěstí u břehů Libye zemřelo 43 migrantů z Afriky, kteří se pokoušeli dostat do Evropy. Deset lidí bylo zachráněno. O úterním neštěstí ve společné zprávě informovali Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Letos se jedná o první nehodu ve Středozemním moři, při které přišli o život lidé, píší agentury. Loď se převrhla na rozbouřeném moři, když se jí rozbil motor. Deset přeživších dopravila na břeh pobřežní stráž z libyjského města Zuára.

Válkou poničená Libye je hlavní cestou pro africké migranty, kteří se chtějí dostat do Evropy. Agentury OSN vyzvaly k obnovení státem vedených pátracích a záchranných operací ve Středomoří a k zastavení odesílání migrantů zpět do "nebezpečných přístavů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy