Bejrút - Čtyřikrát se během posledních dvou měsíců libanonští poslanci pokoušeli zvolit nástupce prosyrského prezidenta Emila Lahúda. Čtyřikrát se jim to kvůli totálním názorovým rozdílům nepovedlo.
Dnes mají podle ústavy poslední šanci. O půlnoci mu končí mandát.
S největší pravděpodobností hlasování o kandidátovi, který musí vzejít z řad maronitských křesťanů, znovu přesunou. "Páteční schůze byla odložená," řekla v předvečer volby agentuře AFP Solange Gemayleová z vládní koalice.
Neshody proamerické vlády premiéra Fuáda Siniury a opozice tvořené křesťanským táborem a militantním šíítským Hizballáhem, na Západě považovaným za teroristické hnutí podporované Sýrií a Íránem, tak vyústily v totální kolaps.
Co dál? Dvě vlády?
Politický pat odstartoval atentát na bývalého premiéra Rafíka Harírího v březnu 2005. Masové demonstrace pak donutily syrské okupační jednotky, aby se z území svého malého souseda stáhly.
Podle libanonské vlády a Spojených států, jež poté přerušily s Damaškem oficiální diplomatické styky, vměšování syrského režimu Bašára Assada do libanonksé politiky nikdy neskončilo. Prsty měl podle kritiků ve vraždách čtyř protisyrských poslanců, kteří snížili většinu koalice v parlamentu na pouhá tři křesla.
Pokud se libanonští politici ani na poslední chvíli na budoucím prezidentovi nedohodnou, hrozí dva scénáře. Ani jeden ale není pro stabilitu země povzbuzující: opozice i koalice si buď zvolí svou vlastní vládu a premiéra, nebo může Lahúd jmenovat kabinet řízený armádou.
Hrozí násilí
Rozhodující dohoda o budoucím libanonském prezidentovi je ještě stále možná. Sama o sobě je ale jen začátkem. Strany totiž poté musí vstoupit do dalšího vyjednávání o premiérovi a předsedovi parlamentu.
Klinč přitom začíná nápadně připomínat rozdělování oficiální moci během občanské války, která Libanon trápila v letech 1975-1990.
Ačkoliv armáda si podle dostupných informací drží svou nezávislost, jednotlivé frakce začínají zbrojit. Vládní ministři čekají na prezidentskou volbu schovaní v hotelu.
Vojáci s bezpečnostními opatřeními začali už na začátku týdne. Ulice Berjútu přetínají kontrolní stanoviště, noční život se podle agentury Reuters prakticky zastavil.
"Jakýkoliv útok na bezpečnost země bude považován za vlastizradu," varoval nejvyšší armádní velitel Michel Sulejmán. Právě on by dostal na starosti případný dohled nad vládou.