Zvykli jste si po 11. září 2001, že vás někdy před cestou letadlem zouvají a na letiště musíte o pár desítek minut dřív než před tím? Pak budete muset po neúspěšném pokusu o útok na letecké linky mezi Británií a Spojenými státy přivykat daleko větším nepříjemnostem.
Odborníci upozorňují, že změny, které byly v letecké dopravě přijaty po teroristických útocích na New York a Washington, nebyly dostatečné.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- SPECIÁL: 11. září se neopakovalo. Tentokrát
Všechno podstatné o teroristických útocích, kterým se podařilo zabránit.
Teroristé volí náhradní plán
"To nové, čeho jsme byli svědky, je chytrost, s jakou se jim podařilo překonat nový bezpečnostní systém zavedený po útocích v roce 2001," řekl o odhalených plánech teroristů agentuře AP Andrea Nativi z římského Vojenského centra pro strategická studia.
"Nikdo už dnes nemůže očekávat, že projde bezpečnostní prohlídkou s výbušninou v kapse, proto se uchýlili k náhradnímu plánu."
Přizpůsobit se nové době, která právě začala, se budou muset velmi rychle především bezpečnostní složky pracující na velkých mezinárodních letištích. Příští teroristický útok totiž může být proveden díky součástkám potřebným k výrobě bomby, které budou ukryty třeba v gelu na vlasy nebo plechovce s colou.
Zouvání nepomůže
"Vyzouvání lidí z bot nové sebevražedné atentátníky nezastaví. Ti už přišli na slabá místa současného systému a přizpůsobili jim svoji taktiku," řekl AP bezpečnostní analytik Tom Clonan.
Podle něj je téměř jisté, že pokud nebudou bezpečnostní opatření zásadně vylepšena, pokusí se teroristé v budoucnosti vyhodit do povětří letadlo pomocí bomby, kterou si sestaví přímo na palubě letadla.
Pravděpodobný scénář by zahrnoval dvou- až tříčlenný tým, který by cestoval stejnou linkou a každý jeho člen měl u sebe jinou součást výbušného systému.
Podle Clonana mohou jako spouštěč detonace velmi dobře posloužit třeba mobilní telefony. "Uprostřed letu mohou odejít na toaletu, propojit výbušninu s telefonem a ve chvíli, kdy se letadlo ocitne nad hustě obydleným městem, ji odpálit," uvedl Clonan.
Pět hodin na odbavení
Někteří experti se na základě informací uniklých z vyšetřování londýnského případu domnívají, že podobný plán teroristé právě chystali.
Zřejmě zamýšleli smíchat sportovní nápoj s gelovitou látkou, a vytvořit tak silnou výbušninu, kterou by odpálili pomocí přehrávače MP3 nebo mobilního telefonu. Energetický nápoj by mohl být smíchán s kysličníkovou pastou, čímž by při správných poměrech vznikl účinný "výbušný koktejl".
Pro lidi, kteří budou cestovat letadlem, toto všechno bude znamenat změnu dosavadních návyků. "Byznysmeni si zvykli, že při dlouhých letech pracují na svých laptopech, teď již to nebude možné," upozornil britský expert Alan Hatcher.
Podle něj bude běžné, že bezpečnostní kontroly před odletem budou trvat kolem pěti hodin. Ani to přitom nemusí zabránit teroristickému útoku. Zranitelné jsou podle Hatchera terminály letišť.
"Ještě před odbavením můžete přinést bez jakékoli kontroly tašku doprostřed odbavovací haly zaplněné tisíci lidí. I to se musí změnit," upozornil v rozhovoru pro agenturu AP.