Speciál: Britové zmařili nové 11. září

Redakce ZAH
11. 8. 2006 17:00
Měl to být útok, který otřese celým světem. Zabránit se mu podařilo díky koordinované akci se stejně globálním rozsahem.

Účastnily se jí stovky špionů na třech kontinentech.

REKONSTRUKCI KAUZY ČTĚTE ZDE:

 

Uprostřed letu, někde nad Atlantikem na půli cesty mezi Británií a USA, měla explodovat letadla se stovkami lidí na palubě. Podle některých analýz měly být terči velké boeingy, které přepravují až 400 cestujících, a celkový počet obětí tak mohl přesáhnout bilanci útoků na USA ze září 2001. Tehdy zahynulo na 3000 lidí.

Policista se samopalem v ruce střeží londýnské letiště Heathrow.
Policista se samopalem v ruce střeží londýnské letiště Heathrow. | Foto: Reuters

DRAMA ČTVRTEČNÍHO RÁNA NALEZNETE ZDE:

 

Na situaci okamžitě reagovaly světové burzy. Například cena ropy se propadla o více než dva dolary za barel, klesly i akcie leteckých společností a firem v cestovním ruchu.

Všechna britská letiště musela okamžitě zavést přísná bezpečnostní opatření.
Všechna britská letiště musela okamžitě zavést přísná bezpečnostní opatření. | Foto: BBC

JAK ZAHÝBALA AKCE EKONOMIKOU?

 

Bezpečnostní akce v Británii zastavila provoz nad Evropou. Po čtyřiadvaceti hodinách se situace vrátila do normálu.

ZDE NALEZNETE INFORMACE PŘED CESTOU:

 

Ve čtvrtek to však vypadalo naprosto jinak. Premiéři evropských zemí svolali bezpečnostní rady, USA zavedly vůbec poprvé nejvyšší stupeň ohrožení. V první řadě to pocítili cestující.

  • Do letadla bez pití, vložek a zavazadel

 

Světové agentury přinesly záběry z celého světa, na kterých jsou patrné dopady zesílených bezpečnostních opatření. Davy lidí vyčkávající na letištích, hlídkující policisté, obrněné transportéry.

Většina letů mířících na Heathrow byla zrušena.
Většina letů mířících na Heathrow byla zrušena. | Foto: Reuters

JAK VYPADAL SVĚT PO ČTVRTEČNÍM RÁNU?

 

Nutno dodat, že Britové teroristický útok očekávali. Prvního sprna letošního roku spustila Velká Británie po vzoru USA veřejný systém varující před útoky. Britská vláda se k tomuto kroku odhodlala po kritice, která se snesla na hlavu zpravodajských služeb po masakrech z loňského července.

Krátce po spuštění systému byl nastaven druhý nejvyšší stupeň nebezpečí, tedy vážný. Ten říkal, že další teroristický útok v Británii je velmi pravděpodobný. V účinnosti by měl zůstat několik týdnů.

Barevný systém varování před hrozícím nebezpečím zavedly Spojené státy po 11. září 2001.
Barevný systém varování před hrozícím nebezpečím zavedly Spojené státy po 11. září 2001. | Foto: http://www.co.ba.md.us

ČTĚTE VÍCE O TOMTO SYSTÉMU:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy