Nuakšott - Spojenecká vojenská ofenziva proti islamistickým radikálům na severu Mali úspěšně pokračuje.
Dokonce tak, že Francie začala pomalu stahovat první ze zhruba 4000 mužů, kteří v zemi posledního čtvrt roku bojovali.
Ve velmi neutěšené situaci se ale nacházejí desetitisíce maliských uprchlíků, které boje vyhnaly do sousedních zemí.
3000 lidí na toaletu
Nejnovější zpráva "Stranded in desert" (Uvězněni v poušti), kterou zveřejnila mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF), se zaměřila na tábor Mbera v sousední Mauritánii, kam se uchýlilo na 70 tisíc lidí. A podmínky jsou podle ní často děsivé.
Běženci mají málo vody, jíž se jim v 50stupňových vedrech dostává jen 11 litrů denně, o jednu toaletu se jich musí dělit zhruba 3000. Nově příchozím se nedostává materiálu na stavbu přístřešku, takže mnohdy nemají kam na noc složit hlavu.
Výrazně rovněž narostl počet vážně podvyživených dětí, byť do tábora přišly v dobrém stavu. Přibylo i nemocných. "Počet prohlídek na klinice Lékařů bez hranic v táboře Mbera vzrostl z 1500 na 2500 týdně," vypočítává zpráva.
Podle ČTK prchlo ze státu na severozápadě Afriky na 100 tisíc lidí, převážně kočovných Tuarégů či Arabů. Domovy údajně opouštěli často preventivně, a to ze strachu, že budou spojováni s islamisty nebo separatisty.
Boje u hranic
Napětí v zemi eskalovalo loni, kdy radikálové obsadili sever Mali a začali postupovat na jih k metropoli Bamaku, Francie proto v lednu přistoupila k intervenci, které se účastnily i některé další státy.
Hladký postup se ale zkomplikoval v posledních týdnech, kdy se islamisté pokoušejí dobýt ztracené pozice. Dodnes se tak bojuje u hranice s Alžírskem, početné oddíly Francouzů jsou kolem měst Timbuktu a Gao.
Po jejich stažení by měly s výcvikem maliské armády pomoci evropské státy. Česko do země v březnu poslalo přes 30 lidí.