Lékaři testují vakcínu proti kokainu. S pomocí cholery

Roman Gazdík
1. 2. 2008 10:50
Droga přestane vyvolávat příjemné pocity

Houston - Vědci na soukromé univerzitě v Houstonu vyvíjejí očkováni proti závislosti na kokainu. Výsledky jsou již tak uspokojivé, že požádali americké úřady o povolení provést rozsáhlé testování na lidech.

"Vidím drogovou závislost jako zcela léčitelnou a uzdravitelnou chronickou poruchu mozku," řekl autor vakcíny Thomas Kosten univerzitnímu časopisu Lariat.

Podle Kostena funguje kokainové očkování podobně jako běžná vakcína proti chřipce.

Odstřihneme mozek

Imunitní systém nedokáže kokain identifikovat jako cizí látku, protože jsou jeho molekuly velmi malé. Lékaři tak zkusili drogu navázat na bakterii cholery, kterou tělo zaznamenat dokáže.

Cílem bylo organismus postupně naučit rozpoznávat i tyto malé kokainové částice, které pak začne imunitní systém vyplavovat z těla ven.

"Očkování pomalu snižuje množství kokainu, který se dostane do mozku," prozradil Kosten agentuře AFP. "Jde o pomalý proces a u pacientů se nedostavují žádné významné abstinenční příznaky."

Kokain se dnes ničí pálením, zanedlouho už nemusí být nebezpečný.
Kokain se dnes ničí pálením, zanedlouho už nemusí být nebezpečný. | Foto: Reuters

Když očkovaný pacient poté sáhne po droze, zjistí, že na něj kokain vůbec nepůsobí, protože mu zkrátka nedoputuje do mozku.

Čeští psychiatři: může to fungovat

Podle doyena české farmakoterapie, docenta Oldřicha Vinaře, bude zejména důležité, zda se podaří sehnat peníze na uvedení očkování do praxe.

"Bude záležet na finančních prostředcích, na tom, jestli v tom farmaceutické firmy rozpoznají finanční příležitosti," řekl Aktuálně.cz Vinař, který výzkum amerických lékařů sleduje.

Jako pomocný prostředek vakcínu vítá i vedoucí lékař střediska prevence a léčby závislostí Drop In, docent Jiří Presl.

"Věřím, že by to mohlo fungovat podobně jako náhražkové prostředky pro kuřáky. Ale rozhodně to nevyřeší problematiku závislosti, kde hraje roli více proměnných," prozradil Presl Aktuálně.cz.

Čtěte také:
Autor fotografie: ČTK

Čtěte také:

Bohužel však zatím očkování nefunguje na všechny.

Smolná čtvrtina

Čtvrtina pacientů není schopna produkovat dostatečné množství protilátek, aby očkování zabíralo.

"Mnoho z nás nemá dostatečně robustní imunitní systém," řekl Lariatu profesor psychologie Jim Patton.

Výsledky jsou však již natolik uspokojivé, že univerzita Baylor požádala Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) o povolení provést rozsáhlé testování na jaře.

Pokud by dopadlo pozitivně, mohla by se vakcína brzy dostat do běžného oběhu.

Nikotinový zlatý důl

Vedle kokainu pracují američtí vědci i na vakcínách proti heroinu nebo metamfetaminu (pervitin). Nejvýraznějších úspěchů se však zatím dosáhlo právě s bílým práškem. Lidské tělo totiž obsahuje enzym, který pomáhá kokový alkaloid rozkládat.

Finančně by však podle Kostena byla nejzajímavější vakcinace proti nikotinu.

"To by byl ten zlatý důl," prozradil AFP Kosten, který se domnívá, že očkování proti závislostem může v lékařství způsobit podobnou revoluci, jako když byly vakcinací roku 1979 vyhubeny pravé neštovice.

Na očkování proti kokainu pracují houstonští vědci již od roku 1995.

 

Právě se děje

Další zprávy