Lékaři bez hranic píší Obamovi. Žádají nezávislé vyšetření bombardování nemocnice

ČTK ČTK
10. 12. 2015 12:49
Petici, která požaduje nezávislé vyšetření říjnového vybombardování nemocnice v afghánském Kunduzu, podepsalo za dva měsíce 547 000 lidí z celého světa. Američané vinu za tragédii, při níž zemřely tři desítky lidí, přiznali, ale připisují ji lidskému pochybení. Lékaři bez hranic to považují za nedostatečné. "Jedině plné prošetření nezávislým mezinárodním orgánem může obnovit naši důvěru v to, že Spojené státy cítí povinnost dodržovat pravidla války," tvrdí.
Požár uvnitř nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu.
Požár uvnitř nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu. | Foto: Reuters

Kábul/Washington - Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) ve středu předala Bílému domu petici podepsanou více než půl milionem lidí, v níž vyzývá prezidenta Baracka Obamu, aby umožnil nezávislé vyšetření amerického leteckého útoku na nemocnici v afghánském Kunduzu.

Při bombardování počátkem října ve zmíněném zdravotnickém zařízení v Kunduzu, který tehdy obléhali bojovníci hnutí Tálibán, zahynulo 30 lidí včetně lékařů. Spojené státy zatím na výzvu neodpověděly.

Lékaři bez hranic chtějí, aby případ vyšetřila Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC). Ta je ustanovena speciálně proto, aby vyšetřovala případné porušení mezinárodního humanitárního práva podle ženevských úmluv.

"Jedině plné prošetření nezávislým mezinárodním orgánem může obnovit naši důvěru v to, že Spojené státy cítí povinnost dodržovat pravidla války. Ta jednoznačně zakazují právě takové útoky na nemocnice," uvedl výkonný ředitel Lékařů bez hranic v USA Jason Cone. "Není dostačující, aby ti, kdo sami spáchali útok na zdravotnické zařízení, byli jedinými vyšetřovateli incidentu."

Statisíce lidí bez lékařské péče

Útok podle MSF připravil statisíce lidí o přístup ke zdravotní péči - nemocnice byla jediným specializovaným traumacentrem v severovýchodním Afghánistánu. Armáda Spojených států přiznala svou zodpovědnost za nálet a konstatovala, že příčinou byla lidská chyba. Lékaři bez hranic ale uvádějí, že spousta otázek v případu zůstává nadále nevysvětlených.

Petici, kterou MSF doručili Bílému domu, podle Lékařů bez hranic podepsalo za necelé dva měsíce přes 547 000 lidí z celého světa.

Prezidentka Lékařů bez hranic v USA Deane Marchbeinová při předání petice přečetla jména 14 kolegů zabitých při náletu na nemocnici v severoafghánském Kunduzu a promluvila o své vlastní zkušenosti s léčbou pacientů v Afghánistánu.

Vojáci přímo zapojení do incidentu podle výsledků amerického vyšetřování netušili, že jde o nemocnici MSF. Údajně se domnívali, že jde o budovu sousedící s nemocnicí, kde měli své pozice bojovníci Tálibánu. Ti v tu dobu Kunduz okupovali. K tragické chybě údajně přispělo vyčerpání amerických vojáků i špatně fungující elektronické systémy bojového letounu.

Lékaři bez hranic ale upozorňují, že Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS souřadnice svých lékařských zařízení v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září. Není proto jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku souřadnice, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici.

 

Právě se děje

Další zprávy