Lék na hlad v Africe? Pět miliard dolarů

rst, ČTK
8. 3. 2006 10:20
Londýn - Hlad a umírání z nedostatku jídla u afrických dětí by mohlo vymýtit pět miliard dolarů (přibližně 121 miliard korun).

Prohlásil to výkonný ředitel Světového programu pro výživu James Morris. Největší investicí, kterou Afrika může získat, je to, pokud africké děti dostanou jídlo a získají vzdělání, cituje Morrise agentura Reuters.

"Můžeme eliminovat hlad mezi dětmi v Africe za pět miliard dolarů," řekl Morris. "Ve světě je tak mnoho dětí, které mají hlad, nechodí do školy a jsou bez přístřeší, zdravotní péče a nějakého dospělého, který by o ně pečoval. A to není správné," dodal.

Promrhané miliardy

Do Afriky v uplynulých 45 letech zamířily desítky miliard dolarů humanitární pomoci, avšak kontinent je stále nejchudším na světě. Západní státy obviňují špatnou správu a korupci z toho, že přes obrovské sumy nedochází ke zlepšení životních standardů v Africe.

Morris, který spolu s dalšími agenturami bojuje o peníze od dárcovských zemí na financování humanitárních kampaní, řekl, že jedinou cestou, jak změnit situaci v Africe, je proměnit tamní lidi.

"Pokud pomůžete malé dívce v Malawi, aby pět let navštěvovala školní výuku, vše v jejím životě se změní k lepšímu. Je lepší matkou, lepší občankou, lepší učitelkou, lepší farmářkou," řekl.

"Dnes 25 000 lidí zemře hlady, 18 000 dětí, jedno každých pět vteřin po celý den," dodal Morris.

 

Právě se děje

Další zprávy