Hladomor ohrožuje 11 milionů Afričanů

Red Zah, ČTK, Reuters
21. 2. 2006 11:00
Ženeva - Až 11 milionů lidí je v důsledku vlny sucha a válečných konfliktů ve východní Africe ohroženo hladomorem.

"Několik vln sucha společně s dopady minulých a současných konfliktů vedlo k akutnímu nedostatku vody a potravin," varoval zvláštní vyslanec OSN Jean Ziegler. "Přibližně 11 milionů lidí je nyní v Džibutsku, Etiopii, Keni, Somálsku a Tanzanii ohroženo hladomorem," dodal.

Nejhorší je situace v Keni a Tanzanii

Nejhůře jsou na tom Tanzanie a Keňa. Situace je kritická také v Somálsku, Etiopii a Džibutsku.

Od konce roku 2005, kdy sucha začala, již ve východní Africe patrně zemřely hladem a žízní stovky lidí a desetitisíce kusů dobytka. Meteorologové navíc předpovídají, že déšť lze v postiženém regionu očekávat nejdříve v dubnu.

V Keni a v Tanzanii již také sucha připravila o život desítky divokých zvířat a výrazně narušila každoroční migraci 1,5 milionu pakoňů hřivnatých, zeber a dalších býložravců za šťavnatou trávou do proslulého tanzanského přírodního parku Serengeti. Letos se pastvin nedostává a ohromná stáda zvěře, která již začala rodit mladé, chaoticky bloudí krajinou.

Suchem netrpí jen lidé

Snad nejvíce trpí suchem hroši, kteří jako třetí největší živočichové žijící na pevnině  - po slonech a bílých nosorožcích - potřebují k ochlazení svého těla obrovské množství vody či bahna. Doposud jich v Keni zahynulo minimálně šedesát. 

Poblíž rezervace Samburu zase podlehlo asi 40 ohrožených zeber Grévyho, které jsou největším a nejdivočejším z přežívajících tří druhů zeber v Africe, sněti slezinné. Tato choroba se běžně vyskytuje v některých částech Afriky, kde spory jejích bacilů mohou přežívat desítky let v suché půdě. V průběhu sucha je pak pozřou zvířata zoufale pátrající po vegetaci. 

Ochránci přírody rovněž upozornili, že Masajové a další kmeny vyhánějí svá tisícihlavá stáda dobytka do prostor keňských přírodních rezervací ve snaze nalézt pro ně pastviny a vodu, čímž riskují útoky divokých zvířat. Existují také obavy, že domácí zvířata rozšíří mezi divokými zvířaty nové nemoci.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy