Hladomor ohrožuje 11 milionů Afričanů

Red Zah, ČTK, Reuters
21. 2. 2006 11:00
Ženeva - Až 11 milionů lidí je v důsledku vlny sucha a válečných konfliktů ve východní Africe ohroženo hladomorem.

"Několik vln sucha společně s dopady minulých a současných konfliktů vedlo k akutnímu nedostatku vody a potravin," varoval zvláštní vyslanec OSN Jean Ziegler. "Přibližně 11 milionů lidí je nyní v Džibutsku, Etiopii, Keni, Somálsku a Tanzanii ohroženo hladomorem," dodal.

Nejhorší je situace v Keni a Tanzanii

Nejhůře jsou na tom Tanzanie a Keňa. Situace je kritická také v Somálsku, Etiopii a Džibutsku.

Od konce roku 2005, kdy sucha začala, již ve východní Africe patrně zemřely hladem a žízní stovky lidí a desetitisíce kusů dobytka. Meteorologové navíc předpovídají, že déšť lze v postiženém regionu očekávat nejdříve v dubnu.

V Keni a v Tanzanii již také sucha připravila o život desítky divokých zvířat a výrazně narušila každoroční migraci 1,5 milionu pakoňů hřivnatých, zeber a dalších býložravců za šťavnatou trávou do proslulého tanzanského přírodního parku Serengeti. Letos se pastvin nedostává a ohromná stáda zvěře, která již začala rodit mladé, chaoticky bloudí krajinou.

Suchem netrpí jen lidé

Snad nejvíce trpí suchem hroši, kteří jako třetí největší živočichové žijící na pevnině  - po slonech a bílých nosorožcích - potřebují k ochlazení svého těla obrovské množství vody či bahna. Doposud jich v Keni zahynulo minimálně šedesát. 

Poblíž rezervace Samburu zase podlehlo asi 40 ohrožených zeber Grévyho, které jsou největším a nejdivočejším z přežívajících tří druhů zeber v Africe, sněti slezinné. Tato choroba se běžně vyskytuje v některých částech Afriky, kde spory jejích bacilů mohou přežívat desítky let v suché půdě. V průběhu sucha je pak pozřou zvířata zoufale pátrající po vegetaci. 

Ochránci přírody rovněž upozornili, že Masajové a další kmeny vyhánějí svá tisícihlavá stáda dobytka do prostor keňských přírodních rezervací ve snaze nalézt pro ně pastviny a vodu, čímž riskují útoky divokých zvířat. Existují také obavy, že domácí zvířata rozšíří mezi divokými zvířaty nové nemoci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy