OSN: Hladem umře ročně 6 milionů dětí

ČTK, Red Zah
22. 11. 2005 14:00
Řím - Boj s hladem v Africe se stále nedaří, počet podvyživených roste.
Foto: Aktuálně.cz

Hlad a podvýživa zabíjejí ročně zhruba šest milionů dětí a podvýživou trpí v tomto desetiletí v subsaharské Africe více lidí než v 90. letech minulého století. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Mnoho dětí - pro srovnání tolik, kolik činí předškolní populace velké země, jako je Japonsko - umírá na vyléčitelné nemoci, zejména na průjem, zápal plic, malárii a spalničky.

V subsaharské Africe se podle zprávy FAO v letech 2000 až 2002 zvýšil počet podvyživených lidí na 203,5 milionu ze 170,4 milionu před deseti roky. Hlad a podvýživu dokument řadí mezi hlavní příčiny chudoby, negramotnosti, nemocnosti a úmrtnosti v rozvojových zemích.

O rekordním tempu, jakým se především v subsaharské Africe šíří AIDS, ČTĚTE ZDE.

FAO upozorňuje na to, že se nepodaří snížit do roku 2015 počet hladovějících lidí o polovinu proti letům 1990 až 1992. Tento úkol zařadil v roce 2000 miléniový summit OSN mezi hlavní rozvojové cíle.

"Budou-li všechny rozvojové regiony omezovat hlad nynějším tempem, dosáhnou miléniového rozvojového cíle pouze Jižní Amerika a Karibská oblast," konstatoval generální ředitel FAO Jacques Diouf.

"Má-li se snížit počet hladovějících, je třeba se zaměřit na venkovské oblasti a na zemědělství, které je hlavním základem života na venkově," upřesnil Diouf.

FAO uvedla, že 75 procent lidí, kteří trpí hladem a chudobou, žije ve venkovských oblastech chudých zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy