OSN: Hladem umře ročně 6 milionů dětí

ČTK, Red Zah
22. 11. 2005 14:00
Řím - Boj s hladem v Africe se stále nedaří, počet podvyživených roste.
Foto: Aktuálně.cz

Hlad a podvýživa zabíjejí ročně zhruba šest milionů dětí a podvýživou trpí v tomto desetiletí v subsaharské Africe více lidí než v 90. letech minulého století. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Mnoho dětí - pro srovnání tolik, kolik činí předškolní populace velké země, jako je Japonsko - umírá na vyléčitelné nemoci, zejména na průjem, zápal plic, malárii a spalničky.

V subsaharské Africe se podle zprávy FAO v letech 2000 až 2002 zvýšil počet podvyživených lidí na 203,5 milionu ze 170,4 milionu před deseti roky. Hlad a podvýživu dokument řadí mezi hlavní příčiny chudoby, negramotnosti, nemocnosti a úmrtnosti v rozvojových zemích.

O rekordním tempu, jakým se především v subsaharské Africe šíří AIDS, ČTĚTE ZDE.

FAO upozorňuje na to, že se nepodaří snížit do roku 2015 počet hladovějících lidí o polovinu proti letům 1990 až 1992. Tento úkol zařadil v roce 2000 miléniový summit OSN mezi hlavní rozvojové cíle.

"Budou-li všechny rozvojové regiony omezovat hlad nynějším tempem, dosáhnou miléniového rozvojového cíle pouze Jižní Amerika a Karibská oblast," konstatoval generální ředitel FAO Jacques Diouf.

"Má-li se snížit počet hladovějících, je třeba se zaměřit na venkovské oblasti a na zemědělství, které je hlavním základem života na venkově," upřesnil Diouf.

FAO uvedla, že 75 procent lidí, kteří trpí hladem a chudobou, žije ve venkovských oblastech chudých zemí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Manchester City získal z Valencie mladého Španěla Torrese

Manchester City získal z Valencie talentovaného španělského fotbalistu Ferána Torrese. Za dvacetiletého křídelního hráče zaplatil anglický vicemistr 23 milionů eur (600 milionů korun) a podepsal s ním pětiletou smlouvu.

Torres přichází do City jako náhrada za Němce Leroye Saného, jenž v červenci přestoupil do Bayernu Mnichov. Španělský mládežnický reprezentant hrál za A tým Valencie od 17 let a v minulé sezoně vstřelil v soutěžních zápasech šest gólů.

před 4 hodinami

Trump po měsících odmítání podpořil korespondenční hlasování ve volbách, postup doporučil lidem na Floridě

Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, dnes tento postup doporučil voličům na Floridě. Ta je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Slovenský premiér žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta ve výši 33 tisíc eur

 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu kvůli porušení stavebního zákona hrozí pokuta až 33.000 eur (přes 862.000 korun). Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Premiér svoje pochybení přiznal už minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy