Organizace: Pomozte hladovějícím Keňanům

rst, ČTK
5. 1. 2006 13:00
Nairobi - S naléhavou výzvou se dnes Červený kříž a další humanitární organizace obrátily na mezinárodní společenství. Žádají pomoc pro Keňu, ve které hrozí hladomor.
Žena si jde pro jídlo, které distribuují humanitární organizace. Oblast Mandera je jedna z nejchudších oblastí v celé Keňi.
Žena si jde pro jídlo, které distribuují humanitární organizace. Oblast Mandera je jedna z nejchudších oblastí v celé Keňi. | Foto: Reuters

Podle těchto organizací je třeba východoafrické zemi neprodleně poskytnout 10,5 milionu eur v hotovosti, ve službách nebo v nějaké materiální formě.

"Vzhledem k dramatické situaci je životně důležité, aby mezinárodní společenství odpovědělo na výzvu keňské vlády a zajistilo potravinovou pomoc 2,5 milionu osob," uvádí se ve výzvě.

Oblast Mandera se nachází v severovýchodním cípu Keni mezi Etiopií a Somálskem
Oblast Mandera se nachází v severovýchodním cípu Keni mezi Etiopií a Somálskem | Foto: Aktuálně.cz

Existují obavy, že se situace ještě zhorší vzhledem k tomu, že v prosinci v této oblasti nepršelo. Sucho sužuje i další africké země.

Zemřely již desítky dětí

Od prosince zemřelo na severovýchodě Keni, který byl nejvíce postižen suchem, kvůli hladu nebo nemocem s ním spojeným nejméně 40 lidí, většinou dětí.

Dalších 2,5 milionu lidí je hladem ohroženo nejen na severovýchodě, ale také na východě a v pobřežních oblastech Keni.

Keňská žena se snaží stopnout automobil, aby mohla zajet pro vodu, které je momentálně v severovýchodní Keňi nedostatek.
Keňská žena se snaží stopnout automobil, aby mohla zajet pro vodu, které je momentálně v severovýchodní Keňi nedostatek. | Foto: Reuters

Podle francouzské humanitární organizace Action Contre la Faim (Akce proti hladu, ACF) je nutná výrazná mezinárodní pomoc, neboť na severu Keni rychle přibývá podvyživených lidí.

"Situace v oblasti Mandery se skutečně zhoršila ze špatné na katastrofální," řekl zástupce ACF. O naléhavou pomoc žádá také organizace World Vision, která označila situaci za "strašnou potravinovou krizi".#reklama

Keňský prezident Mwai Kibaki označil hlad v zemi, kterou sucho sužuje už dva roky, za národní katastrofu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy