Organizace: Pomozte hladovějícím Keňanům

rst, ČTK
5. 1. 2006 13:00
Nairobi - S naléhavou výzvou se dnes Červený kříž a další humanitární organizace obrátily na mezinárodní společenství. Žádají pomoc pro Keňu, ve které hrozí hladomor.
Žena si jde pro jídlo, které distribuují humanitární organizace. Oblast Mandera je jedna z nejchudších oblastí v celé Keňi.
Žena si jde pro jídlo, které distribuují humanitární organizace. Oblast Mandera je jedna z nejchudších oblastí v celé Keňi. | Foto: Reuters

Podle těchto organizací je třeba východoafrické zemi neprodleně poskytnout 10,5 milionu eur v hotovosti, ve službách nebo v nějaké materiální formě.

"Vzhledem k dramatické situaci je životně důležité, aby mezinárodní společenství odpovědělo na výzvu keňské vlády a zajistilo potravinovou pomoc 2,5 milionu osob," uvádí se ve výzvě.

Oblast Mandera se nachází v severovýchodním cípu Keni mezi Etiopií a Somálskem
Oblast Mandera se nachází v severovýchodním cípu Keni mezi Etiopií a Somálskem | Foto: Aktuálně.cz

Existují obavy, že se situace ještě zhorší vzhledem k tomu, že v prosinci v této oblasti nepršelo. Sucho sužuje i další africké země.

Zemřely již desítky dětí

Od prosince zemřelo na severovýchodě Keni, který byl nejvíce postižen suchem, kvůli hladu nebo nemocem s ním spojeným nejméně 40 lidí, většinou dětí.

Dalších 2,5 milionu lidí je hladem ohroženo nejen na severovýchodě, ale také na východě a v pobřežních oblastech Keni.

Keňská žena se snaží stopnout automobil, aby mohla zajet pro vodu, které je momentálně v severovýchodní Keňi nedostatek.
Keňská žena se snaží stopnout automobil, aby mohla zajet pro vodu, které je momentálně v severovýchodní Keňi nedostatek. | Foto: Reuters

Podle francouzské humanitární organizace Action Contre la Faim (Akce proti hladu, ACF) je nutná výrazná mezinárodní pomoc, neboť na severu Keni rychle přibývá podvyživených lidí.

"Situace v oblasti Mandery se skutečně zhoršila ze špatné na katastrofální," řekl zástupce ACF. O naléhavou pomoc žádá také organizace World Vision, která označila situaci za "strašnou potravinovou krizi".#reklama

Keňský prezident Mwai Kibaki označil hlad v zemi, kterou sucho sužuje už dva roky, za národní katastrofu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy