Keňský hladomor mělo zmírnit psí žrádlo

Red Zah, BBC
31. 1. 2006 15:21
Nairobi - Keňská vláda se cítí pohoršena návrhem firmy, která chtěla do hladem postižené země vyvézt jako humanitární pomoc psí žrádlo.

"Keňské děti na tom nejsou tak špatně, aby musely jíst psí žrádlo," prohlásil mluvčí keňské vlády.

Složení změníme, vzkazuje firma

Majitelka novozélandské firmy Christine Drummondová však trvá na tom, aby její návrh byl brán vážně. Vedení společnosti prý počítá s tím, že ve složení nabízeného jídla dojde k modifikaci. Jídlo by pak bylo i pro lidi nezávadné.

Jídlo v prášku je však podle jejích slov již nyní plné vitamínů a "chutná výborně." Drummondová hodlala nejdříve poslat přímo psí sušenky, ale v okamžiku, kdy se doslechla o velikosti tragédie, svůj plán změnila. Do Keni tak mělo směřovat 42 tun speciálního prášku, který by uživil přibližně 160 dětí po dobu dvou měsíců.

Psí žrádlo jíst nebudeme

Mluvčí keňské vlády Alfred Mutua však v rozhovoru pro keňský deník Daily Nation prohlásil, že jídlo poskytnuté v rámci humanitární pomoci by mělo dosahovat určité kvality.

Foto: Aktuálně.cz

Ředitel zdravotnické služby James Nyikal se dokonce nechal slyšet: "Ministerstvo zdravotnictví nemůže v žádném případě dovolit, aby byl do země dovezen psí prášek jako humanitární pomoc pro hladovějící Keňany."

Keňa již vyhlásila výjimečný stav způsobený hladem a to především na severu země, kde extrémní sucha zničila veškerou úrodu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy