Londýn - Jeden z nejvyšších britských policejních důstojníků, vrchní konstábl severního Walesu, chce legalizovat všechny drogy. Včetně těch nejtvrdších, jako je heroin. Informuje o tom britský deník The Independent.
Richard Brunstrom se zapojil do debaty ohledně koncepce britské protidrogové politiky na příštích deset let. Ministerstvo vnitra Velké Británie právě tento týden kompiluje názory odborníků, které by mu při sestavování protidrogové politiky měly pomoci.
Prohibice selhala
Podle Brunstromovy třicetistránkové zprávy dosavadní prohibiční protidrogová politika selhala a pouze sleduje, jak roste nejen počet uživatelů drog, ale také s drogami spojená zločinnost a v neposlední řadě i obrovské zisky překupníků, které tak prohibice vlastně financuje.
Obchod s drogami podle Brunstroma destabilizuje situaci v zemích, které je produkují a podněcuje porušování lidských práv na celém světě.
"Pokud má být v budoucnu protidrogová politika pragmatická a nikoli moralistická, řízená etikou a nikoli dogmaty, bude muset být dnešní prohibicionistický postoj smeten ze stolu jako nepoužitelný a nemorální. Je třeba ho nahradit systémem založeným na faktech, který bude zaměřen na minimalizaci škod ve společnosti," říká Brunstrom.
Na podporu svého názoru cituje mimo jiné zprávy některých komisí, názory bývalého ministra vnitra Johna Reida či současné ministryně pro olympiádu Tessy Jowellové.
Brunstrom navrhuje vytvořit nový zákon, který bude posuzovat různé návykové substance podle stupně společenské nebezpečnosti, a nikoli morálních hodnot.
Legálně dostupné drogy jsou totiž zodpovědné za více úmrtí než ty nelegální. Podle statistik roku 2004 ve Skotsku zemřelo 13 000 lidí kvůli tabáku a 2052 kvůli alkoholu. Ilegální drogy přitom způsobily "jen" 356 úmrtí.
Politici (většinou) proti
S pochopením se však konstáblův názor nesetkal ani u ostatních vysokých policejních důstojníků, ani u obou největších britských politických stran.
Premiér Gordon Brown už dříve oznámil, že hodlá v protidrogové politice přitvrdit. Podobně to vidí i stínový ministr vnitra David Davis z konzervativní strany. Ten je pro tvrdší kontroly na hranicích a zvýšení kapacit jak rehabilitačních center pro závislé, tak i míst ve vězení pro zločince.
O něco vstřícnější k návrhu jsou naopak liberální demokraté, třetí nejdůležitější britská strana.
"Nejsem přesvědčen o tom, že plná legalizace je cestou kupředu, ale je nutný přístup, který bude logičtější a více založený na faktech a méně na momentálních náladách jednotlivých ministrů vnitra," nechal se slyšet poslanec za liberály Nick Clegg.
Brunstromovy návrhy naopak podporuje členka velšského parlamentu za velšskou nacionalistickou stranu Plaid Cymru a bývalá sociální kurátorka Leanne Woodová.
"Viděla jsem, jak jsou lidé (v současném) systému recyklováni. Jdou do vězení, vyjdou z vězení, zase začnou brát drogy a zase začnou porušovat zákon. Myslím, že Richard Brunstrom upozornil na něco, co je třeba udělat už dlouho," řekla televizi BBC.