Češi pašují drogy. Čím dál více

Tomáš Fránek
26. 2. 2007 0:00
Brno - V německých, rakouských nebo slovenských věznicích si nepodmíněné tresty za obchodování s drogami odpykávají desítky Čechů.

Veřejnost si české pašeráky drog spojuje jen se jmény Emila Novotného a Radka Hanykovicse, kteří převáželi tajně heroin a dostali vysoké tresty v Thajsku.

Ve skutečnosti je však obchodování s drogami spolu s krádežemi a převaděčstvím nejčastějším zločinem, jehož se Češi v zahraničí dopouštějí.

Jenom za uplynulých dvanáct měsíců český Nejvyšší soud potvrdil zápis do rejstříku trestů u osmnácti případů, při kterých soudy v zahraničí poslaly za obchod s drogami do vězení občany České republiky.

Češi a drogy

  • 20. června 2001 - Milan Lesniak a Bronislava Paclová byli zadrženi s 32,2 kg heroinu na řecko-tureckých hranicích. V únoru 2002 je řecký soud odsoudil na doživotí, později tresty zmírnil Lesniakovi na 20 a Paclové na 18 let.
  • 21. června 2001 - V kamionu českého řidiče objevila španělská policie 36 kilogramů heroinu.
  • Červenec 2001 - Švédští celníci zadrželi dva Čechy pašující 17 kilogramů heroinu. V březnu 2002 soud vyměřil Ladislavu Žerovnickému deset let vězení. Letos ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že ČR Žerovnického převezme k výkonu trestu.
  • 7. března 2003 - Policie zadržela na dálnici mezi Pasovem a Řeznem českou rodinu, která v obytném voze převážela 260 kilogramů hašiše. V listopadu 2003 byl dvaadvacetiletý Tomáš Giesel odsouzen k šesti letům nepodmíněně. Jeho manželka Marcela dostala 2,5 roku a jeho otec a strýc po třech letech nepodmíněně.
  • 16. října 2003 - Ke třicetiměsíčnímu trestu vězení byli na karibském ostrůvku St. Maarten patřícím k Nizozemských Antilám odsouzeni za pašování kokainu dva Češi a 11 Slováků (každý více než 10 kilogramů).
  • 15. dubna 2004 - Na turecko-řeckých hranicích byli zadrženi Zdeněk Šimberský a Martin Tancoš, v jejichž autě celníci odhalili 26 kilogramů směsi obsahující heroin. V dubnu 2006 je soud odsoudil k šesti letům a třem měsícům vězení, ale zároveň jim započetl dva roky vazby a zbytek trestu prominul. 
  • 18. ledna 2005 - Soud v srbské Subotici odsoudil Češku k deseti letům vězení za pašování 11,8 kilogramu heroinu. 
  • 26. června 2005 - Zásilku 92 kilogramů heroinu objevili maďarští celníci v kamionu řízeném českým občanem na přechodu mezi Rumunskem a Maďarskem poblíž města Ártánd. 
  • 31. května 2006 - Dva čeští občané byli zadrženi na Öresundském mostě mezi Dánskem a Švédskem, když se údajně pokoušeli do Švédska provézt 12 kilogramů heroinu. Oba skončili ve vazbě. 
  • 9. června 2006 - Turecká policie zadržela na hranicích s Řeckem dva Čechy s 31 kilogramy heroinu. Na 40letého muže byla uvalena vazba, jeho syn byl předán konzulátu ČR v Instanbulu.
  • 19. srpna 2006 - Dva Češi byli zadrženi na letišti v brazilském Sao Paulu. Každý měl v žaludku na 600 gramů kokainu.
  •  4. září 2006 - V Peru byla zadržena Češka, v jejímž zavazadle bylo objeveno 1,8 kilogramu kokainu.
     
    9. září 2006 - V Peru byl zadržen Čech se čtyřmi kilogramy kokainu.
  • 25. listopadu 2006 - Na letišti v peruánské metropoli Limě byl zadržen 40letý Čech, který chtěl ve svých zavazadlech propašovat 10,5 kilogramu kokainu.

Případů drogových deliktů Čechů, které se dostaly k Nejvyššímu soudu, výrazně přibylo. V letech 2004 a 2005 soud potvrdil zápis trestů ze zahraničí v souvislosti s drogami jenom v pěti případech.

Minulou středu pak Ústavní soud potvrdil právě nejznámějšímu pašerákovi Emilovi Novotnému trest, který mu dala thajská justice.

Novotný požádal o jeho zmírnění poté, co se českým úřadům podařilo v roce 2004 dosáhnout toho, že byl spolu s Hanykovicsem vydán do Česka, aby si zde zbytek trestu odpykali. Hanykovics nedávno zemřel. 

Heroin, kokain, pervitin

Nejčastěji se přitom Češi dopouštějí drogových deliktů v sousedním zemích. Nejvíc jich poslaly do vězení soudy v Německu, nepodmíněné tresty si lidé odnesli také od soudů v Rakousku nebo na Slovensku.

Poslední případ, který Nejvyšší soud nyní projednával, je také z Německa. Zemský soud v Kleve tam sedmi roky vězení potrestal Čecha, který výměnou za pozvání do nevěstinců a nočních klubů převážel ve svém autě dva kilogramy kokainu za více než šedesát tisíc eur.

Policie u muže našla drogy na hraničním přechodu. Kvůli velkému množství zadržené drogy dostal také poměrně vysoký trest.

Z případů, které posuzoval Nejvyšší soud, vyplývá to, že právě při převozu přes hranice jako kurýři jsou Češi nejčastěji zadrženi německou nebo rakouskou policií.

To je případ i dalšího Čecha, který si v Německu musí odsedět trest tři a půl roku. Muž totiž za odměnu ve výši patnáct set eur a nabídku výhodné koupě ojetého automobilu značky Audi chtěl převést přes hranice několik kilogramů marihuany.

Podobně dopadl další drogový kurýr z Česka, který chtěl přes hranice s Německem převést ve skrýši pod rezervním kolem téměř tři kilogramy heroinu.

Kokain pro tajného

V několika případech české drogové dealery nebo kurýry odhalili tajní policejní agenti. Tajnému policistovi v Německu tak muž z Česka předal vzorky kokainu, při dalším pokusu o prodej této drogy ho zadržela policie.

Soud muže poslal do vězení na téměř dva a půl roku.

Tři roky vězení zase dostal další dealer z Česka, který tajnému policistovi v Německu prodal za více než tři a půl tisíce euro drogu Crystal-Speed.

Češi v zahraničí ale také obchodovali s pervitinem nebo se například podíleli na převozu drog z Nizozemska do východní Evropy.

Drogy z Jižní Ameriky

V uplynulém půlroce také výrazně přibylo případů, kdy se Češi pokoušeli propašovat drogy z Jižní Ameriky.

Na letišti v peruánské metropoli Limě byl loni v listopadu zadržen 40letý Čech, který chtěl ve svých zavazadlech propašovat 10,5 kilogramu kokainu.

V Peru byl zadržen i další Čech se čtyřmi kilogramy kokainu.

Nejvyšší soud rozhoduje o zapsání trestu uloženého soudem v cizině, když se týká činu, který je trestným i podle právního řádu České republiky. Zápis do evidence musí být také odůvodněn závažností činu a druhem trestu, který za něj byl uložen.

Pokud Nejvyšší soud rozhodne o zapsání údajů do rejstříku, považuje se odsouzení tribunálem v zahraničí, jako kdyby byl dotyčný odsouzen tuzemským soudem. 

 

Právě se děje

Další zprávy