Evropa otevírá novou frontu v bitvě s drogami

Roman Staněk
11. 7. 2007 11:22
Kuriózní, ale nebezpečný "narkostát" vznikl v Africe
Někdy se podaří zlikvidovat dodávku už v zárodku. Minulý týden v peruánské Limě policie spálila stovky kilogramů kokainu. Drogám však na cestě do Evropy kromě sporadických zásahů jihoamerické policie už nic nehrozí
Někdy se podaří zlikvidovat dodávku už v zárodku. Minulý týden v peruánské Limě policie spálila stovky kilogramů kokainu. Drogám však na cestě do Evropy kromě sporadických zásahů jihoamerické policie už nic nehrozí | Foto: Reuters

Bissau - Revoluce v dopravě kokainu do Evropy je tady. Jihoameričtí překupníci neobjevili "Ameriku", ale objevili Guineu-Bissau.

Z malého státečku v Západní Africe, který nemá ani jedno vězení a policejní eskorta čítá čtyři automobily, se tak stal první opravdový "narkostát" v Africe.

Stát je tak malý a nevýznamný, že nikoho z Evropy nenapadne, že tudy vede hlavní tepna, kterou proudí do Evropy zhruba polovina veškerého kokainu. Celá země funguje a vypadá tak, jak by si to býval přál sám legendární kolumbijský drogový boss Pablo Escobar.

Armáda jako asistent pašeráků

Zatímco Escobar vládl v 80. letech dodávkám na americký trh, v současné době je v kurzu Evropa. Jihoameričtí bossové, a nejde už zdaleka jen o Kolumbijce, se potýkali se závažným problémem. Jak drogy do tisíce kilometrů vzdálené Evropy dostat přes důmyslný letištní bezpečnostní systém a špičkově vybavené pobřežní hlídky. Teď už to vědí.

Nejprve letadlo nebo obrovská zaoceánská loď shodí náklad do nehostinných pobřežních vod plných bažin a opuštěných ostrůvků v Guinea-Bissau. Zde si náklad, jehož hodnota ročně převyšuje HDP celé chudé země, vybírají místní překupníci na rychlých člunech. Za asistence armády drogy rozdělují a připravují na další pouť do Portugalska, Španělska či jiných evropských destinací.

Například v dubnu se do bissauských vod dostalo více než 2,5 tuny kokainu. Dva vojáci byli zatčeni a spolu s nimi bylo zabaveno 635 kg této drogy. Zbytek se však "ztratil". Policie, která nemá ani dostatek peněz na benzín do aut, byla bezmocná, uvádí Úřad OSN proti drogám a zločinu.

V hlavním městě Bissau lze od mladíků ve sportovních vozech nakoupit 1 kg vysoce kvalitního kokainu za cca. 10 000 dolarů (200 000 Kč). To je čtvrtina ceny, za kterou jej můžete prodat ve Španělsku a dvanáctina ceny, kterou za kilo dostanete v Norsku nebo Rusku.

Foto: Aktuálně.cz

Bez radaru, bez elektřiny, bez moci

Pobřeží Guinea-Bissau je dlouhé 350 km a podél něj je rozeseto až 70 neobydlených ostrůvků. Na pobřeží je mnoho opuštěných letišť, které zde vystavěli Portugalci. Guinea-Bissau však nevlastní žádné letadlo. Nevlastní ani radar. Jde o naprosto otevřený, nekontrolovaný prostor.

V zemi, kde průměrný roční plat dosahuje 14 500 korun, takřka neexistuje mobilní telefonní spojení, a dokonce prezidentův dům musí být napájen elektřinou z generátoru.

Policejní velitelství nemá vysílačky, počítače nebo telefony. Má jen čtyři automobily, které potřebují opravit, a pokud jezdí, stejně není dostatek peněz na benzín. Policisté teoreticky dostávají 2000 korun měsíčně, ale už od ledna žádné peníze neviděli.

Proti této chudobě kontrastují nové luxusní vily, které si pronajímají a kupují jihoameričtí drogoví bossové vydávající se za obchodníky s rybami nebo arašidy.

Domy jsou stavěny v římském stylu, s kýčovitými mozaikami a střechami osázenými satelity. V několika superluxusních pětihvězdičkových hotelech potom probíhá drogový byznys.

Místní obyvatelé někdy volají na policii, aby oznámili, že přistálo letadlo s kokainem, pro který si přijela armádní vozidla a odvezla je neznámo kam. Policie je však bezmocná.

Přes 350 km dlouhé pobřeží Guinea-Bissau je plné bažin a podél pobřeží je asi 70 neobydlených ostrůvků. Co více by si překupníci s drogami mohli přát.
Přes 350 km dlouhé pobřeží Guinea-Bissau je plné bažin a podél pobřeží je asi 70 neobydlených ostrůvků. Co více by si překupníci s drogami mohli přát. | Foto: Satelitní snímek

V zemi neexistuje vězení

Zvýšenou aktivitu v pobřežních vodách zaznamenávají také sousední státy. Na rozdíl od Guineje-Bissau však Senegal vykazuje alespoň nějakou aktivitu proti překupníkům.

Před čtrnácti dny byla v Senegalu zadržena dodávka 2454 kilogramů čistého kokainu o hodnotě převyšující 200 milionů dolarů směřující do Bissau. Senegalská policie oznámila, že rozbila celou síť pašeráků z Kolumbie a Ekvádoru. I přes ohromné množství zabaveného kokainu jde pouze o kapku v moři.

Příslušník senegalské pobřežní policie ukazuje část ze zabavených 2,5 tuny kokainu, který zřejmě směřoval do Guinea-Bissau. Svědčí o tom letenky, které policie zabavila překupníkům
Příslušník senegalské pobřežní policie ukazuje část ze zabavených 2,5 tuny kokainu, který zřejmě směřoval do Guinea-Bissau. Svědčí o tom letenky, které policie zabavila překupníkům | Foto: Reuters

Úspěchy sporadicky zaznamenává také bissauská policie. Například loni po přestřelce zabavila 674 kg kokainu. Premiér země vydal příkaz, aby byla všechna droga, o hodnotě 13 procent celého státního rozpočtu, spálena. Nikdo ovšem nepřinesl žádný důkaz, že se tak skutečně stalo.

Místní soudci, kteří si stěžují, že i když se jim podaří dostat překupníka k soudu a odsoudit - zatím se tak stalo třikrát, dotyčného lze za několik dní opět potkat na ulici. Jediná věznice byla totiž zničena za občanské války, není proto místo, kde by bylo možné odsouzené držet.

Interpol i EU v pohotovosti

První z mezinárodních institucí, kdo na danou situaci zareagoval, byl Interpol. Tento týden budou probíhat jednání jak pomoci africkým orgánům v boji s drogovými mafiemi. Problém je ale v tom, že zatímco Interpol je nováček v západoafrickém terénu, pašeráci už jsou zde skvěle organizovaní.

Portugalsko, kterého se problém také bezprostředně týká, uvedlo, že chce o věci jednat během svého předsednictví v Evropské Unii. To Portugalsko před pár dny převzalo od Německa.

Než se však Evropa rozhoupe, v Guinea-Bissau bude stále docházet ke kuriózním situacím, jako když místní rybáři nedávno objevili ve vodě balíčky s kokainem. Protože nevěděli, k čemu bílý prášek slouží, někteří s ním začali hnojit svá políčka, zatímco jiní přidávali špetku prášku do rýže, ryb nebo jiných pokrmů.

Zdroje: REUTERS, BBC, TIME

 

Právě se děje

před 4 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 14 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 39 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy