Kokain do Evropy měla vozit ponorka

rst, ČTK
28. 3. 2006 0:00
Neapol - Novou fintu chtěli uplatnit italští pašeráci drog, aby unikli úřadům a policii. Kokain do Evropy měla vozit ponorka. Ještě než ji však stačili dostavět, byli odhaleni.

Neapolští pašeráci drog si chtěli nechat postavit ponorku, která by jim umožnila nekontrolovatelně dopravovat kokain z Kolumbie do Itálie.

Podle národního ředitele boje proti organizovanému zločinu, prokurátora Piera Grassa, obchoduje neapolská mafie, známá rovněž jako ´Ndrangheta, s tak velkými objemy drog, že si může snadno dovolit výrobu tak nákladného dopravního prostředku, jako je ponorka.

Mafiáni si podle zjištění vyšetřovatelů vybrali ponorku proto, že toto plavidlo může celkem snadno uniknout pobřežním radarům, které obvykle jiná plavidla lehce zachytí.

" ´Ndrangheta dopraví do Itálie kolem 400 tun kokainu ročně," prohlásil Grasso v rozhovoru pro dnešní vysílání italské televizní stanice Canale Cinque. Zdůraznil, že ponorku, která byla ve výstavbě v neupřesněných kolumbijských docích, už tamější úřady zabavily.

Stát se výkonnějšími...

Podle Grassa je pašování kokainu z Kolumbie do Itálie nesmírně výnosné. Zatímco v Kolumbii přijde gram této drogy asi na tři eura, tedy necelých sto korun, v Itálii se tato dávka běžně prodává podle kvality od 50 do sta eur, tedy až za tři tisíce korun.

Prokurátor italskou veřejnost ujistil, že úřady obou zemí dělají vše pro to, aby s pašováním kokainu skoncovaly nebo aby ho alespoň značně ztížily.

Současně ale upozornil, že si je "nezbytné položit otázku, proč poptávka po kokainu neustále vzrůstá". Je třeba přimět lidi k tomu, aby se "odvrátili od drog a stali se tak mnohem výkonnějšími a produktivnějšími", dodal.

Mocnější než Cosa Nostra

Mnohem rozhodněji je podle něho třeba postupovat i proti ´Ndranghetě, která se podle italských specialistů na boj s organizovaným zločinem stala mnohem mocnější a nebezpečnější než proslulá sicilská Cosa Nostra.

Italské úřady odhadují, že neapolská mafie si ročně přijde pašováním drog z Latinské Ameriky do Itálie na 35 miliard eur, což je výrazně víc, než činí každoroční výkon legální ekonomiky celé italské Kalábrie.

Posilování moci ´Ndranghety zejména v Kalábrii napomáhá i její prorůstání do místních úředních orgánů. Od roku 1995 musely centrální úřady v Římě rozpustit v Kalábrii nejméně tři desítky městských rad, protože je ovládali exponenti ´Ndranghety, připomíná ANSA.

 

Právě se děje

Další zprávy