Největší ledovec světa zaskočil odborníky. U Antarktidy se točí v oceánské "pasti"

Albert Petr
11. 8. 2024 16:42
Největší ledovec světa A23a se nachází poblíž Antarktidy severně od souostroví Jižní Orkneje a rozlohou se vyrovná Zlínskému kraji. Odborníci očekávali, že se bude plavit po nejmohutnějším oceánském proudu a postupně tát. Jenže místo toho se chytil do "pasti".
Největší ledovec světa A23a
Největší ledovec světa A23a | Foto: IAN STRACHAN / EYOS Expeditions / AFP / Profimedia

Ledovec se v roce 1986 odlomil od antarktického pobřeží a od té doby zůstal zaseknutý na dně Weddellova moře. Ke změně došlo teprve před čtyřmi lety, kdy se mohutná ledová kra poprvé dala do pohybu. Nejprve se pohybovala pomaleji, poté zrychlila a vydala se na sever směrem k teplejšímu vzduchu a vodám.

V dubnu se přichytila do Západního příhonu, což je největší mořský proud, který má stokrát větší průtok než všechny řeky světa dohromady a jenž měl dát ledovci nový směr a poslat ho dále po proudu. Jenže ledovec se ani nepohnul.

"Obvykle si ledovce představujeme jako pomíjivé útvary, které se roztříští a roztají. Ale ne tenhle," poznamenal pro BBC odborník na polární oblast Mark Brandon.

Vědci se původně domnívali, že se zaklínil na dně oceánu. Ukázalo se ale, že mezi spodní hranou ledovce a dnem oceánu je minimálně tisíc metrů hluboká propast. Ledovec se chytil do takzvaného Taylorova sloupce (v originále Taylor column), kde se nyní každý den otáčí o 15 stupňů proti směru hodinových ručiček.

Česká polární ekoložka Marie Šabacká pro Aktuálně.cz vysvětluje, co tento jev pojmenovaný po britském fyzikovi Geoffreym Taylorovi znamená. "Jde o jev v dynamice tekutin, kdy se nad podmořskou překážkou, například vyvýšeninou na dně oceánu, vytvoří rotující válec vody. Tento sloupec vody je velmi stabilní a může přetrvávat dlouhou dobu," popisuje Šabacká.

V tomto případě je překážkou sto kilometrů široká podmořská vyvýšenina na dně oceánu v originále známá jako Pirie Bank, na jejímž vrcholu se vír nachází.

"Oceán je plný překvapení a tento dynamický útvar je jedním z nejroztomilejších, jaké kdy uvidíte," míní profesor Mike Meredith z Britského antarktického výzkumného centra pro BBC. Server dodává, že nynější chování ledovce se dá popsat díky tomu, že je dno v okolí souostroví Jižní Orkneje dobře zmapováno - to se přitom dá říct jen o čtvrtině mořského dna.

Největší ledovec světa A23a
Největší ledovec světa A23a | Foto: Reuters

Podle Šabacké je obtížné odhadnout, jak dlouho může být ledovec "uvězněn". Oceánské proudy a podmínky se mohou rychle měnit.

Na dotaz, jaké by mělo roztání A23a vliv na klima, vysvětluje, že by samo o sobě nepřispělo ke zvýšení hladiny moří, neboť jde o plovoucí ledovec. "Tání ledovců přináší do oceánu velké množství sladké vody, což může ovlivnit místní slanost a oceánské proudy. To může mít dopad na mořské ekosystémy a jejich dynamiku. Sladká voda může například narušit proudy, které regulují teplotu vody, což může mít dlouhodobé důsledky na klimatické systémy," dodává expertka.

Mohlo by vás zajímat: Jsou místa, kde se už blížíme k bodu zlomu. Poslední rok je extrém, varuje meteorolog (4. 3. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Michal Žák | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy