Ledoborec Sněžný drak neuspěl, na pomoc jede loď USA

ČTK ČTK
5. 1. 2014 7:33
Posádka čínského ledoborce zchraňující ruskou loď sama uvízla v krách.
Čínský ledoborec Süe Lung (Sněžný drak) v Antarktidě.
Čínský ledoborec Süe Lung (Sněžný drak) v Antarktidě. | Foto: Reuters

Sydney - Čínský ledoborec Sněžný drak neuspěl u Antarktidy s pokusy o proražení ledového krunýře, ve kterém uvázl poté, co jeho vrtulník pomohl s evakuací cestujících z ruské lodi Akademik Šokalskij.

Na pomoc čínské a ruské lodi se tak dnes z Austrálie vydal americký ledoborec Polar Star, jak informuje agentura AP. Spojené státy o pomoc požádalo Rusko i Čína a také australská námořní záchranná služba AMSA, která záchranné práce koordinuje. Američanům potrvá cesta ze Sydney k uvězněným plavidlům asi týden.

Americký ledoborec je dlouhý asi 120 metrů a je mnohem silnější, než lodě, které se do této chvíle podílely na záchranných pracích. Při plynulé plavbě dokáže prolomit led až o tloušťce 1,8 metru. V případě potřeby ale postupným pohybem vpřed a vzad zvládne prolomit kry až o síle 6,4 metru.

V zálivu Commonwealthu u Antarktidy, které je největrnějším místem na planetě, postupně uvázly dvě plavidla. Na Štědrý den kry uvěznily ruskou výzkumnou loď Akademik Šokalskij, která na palubě vezla pět desítek členů vědecké expedice a turistů. Tento pátek stejný osud potkal čínský ledoborec Sněžný drak, který se vydal ruské plavidlo osvobodit.

Větší část pasažérů ruské lodi se pomocí vrtulníku podařilo dostat na palubu australského ledoborce Aurora Australis, který je odveze na pevninu, směřuje do Tasmánie. Na lodích zamrzlých v ledu je ale stále 123 členů dvou posádek. Bezprostřední nebezpečí jim nicméně nehrozí, protože mají dostatek paliva i zásob.

"Panují velké obavy, že lodě se nebudou moci z ledu dostat vlastními silami," uvedla v prohlášení americká pobřežní stráž, které ledoborec patří. Loď Polar Star proto změnila svůj itinerář a dnes ráno místního času (v noci na neděli SEČ) vyrazila z přístavu v Sydney k Antarktidě.

Hlavním úkolem ledoborce, který začátkem prosince vyjel z přístavu v Seattlu, je prorazit cestu Rossovým mořem k americké polární stanici McMurdo, která čeká na doplnění zásob.

 

Právě se děje

Další zprávy